Podczas ubiegłotygodniowej konferencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział łagodzenie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od najbliższego piątku mają zostać otwarte hotele i miejsca noclegowe, kina teatry, opery, filharmonie - wszystkie będą miały możliwość przyjęcia klientów do 50 proc. dostępnych miejsc, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Posiłki w hotelach będą dostarczane na życzenie klientów do pokoi, natomiast restauracje hotelowe pozostaną zamknięte.

Otwarte zostaną miejsca, w których można będzie uprawiać sport na świeżym powietrzu: boiska zewnętrzne, korty, stoki narciarskie i baseny - minister Gliński stwierdził, że na basenach ryzyko zakażenia jest stosunkowo najniższe, mimo że pomieszczenie jest zamknięte.

Łagodzenie restrykcji nadal nie dotyczy gastronomii i branży fitness.

W środę w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt rozporządzenia, który przewiduje przedłużenie większości wprowadzonych wcześniej ograniczeń do 28 lutego 2021 r.

W projekcie przewiduje się umożliwienie prowadzenia usług hotelarskich. Jak zaznaczono, dla gości będzie możliwe udostępnienie nie więcej niż 50% pokoi znajdujących się w danym obiekcie. Ograniczenie to nie będzie dotyczyć Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, w których świadczone są usługi na rzecz aplikantów aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej


Nowością, w porównaniu do wcześniejszych zapowiedzi rządu, jest uruchomienie kasyn. W ich przypadku zastrzeżono, że w kasynie będzie mogło znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

W projekcie przewidziano też otworzenie obiektów sportowych na otwartym powietrzu (boiska piłkarskie i stoki narciarskie).

- Planuje się również od dnia 11 marca 2021 r. wznowienie działalności uzdrowiskowej – czytamy w dokumencie.

Z projektem rozporządzenia można zapoznać się tutaj: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//3/12343450/12764207/dokument489217.pdf