We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że jest czynnym podatnikiem VAT i w swojej działalności nabyła zorganizowane przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55
1
kodeksu cywilnego. Transakcja została zawarta w formie aktu notarialnego i notariusz pobrał należny podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podatniczka podkreśliła, że w wyniku nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa powstała wartość firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o CIT – jako nadwyżka ceny zakupu nad wartością rynkową składników majątku wchodzących w skład kupionego przedsiębiorstwa.
Firma zapytała czy notariusz zasadnie pobrał PCC od nabycia zorganizowanego przedsiębiorstwa.
Fiskus odpowiedział, że tak. W jego ocenie do podstawy opodatkowania PCC wchodzi także wartość przedsiębiorstwa rozumiana jako wartość dodatnia firmy, zaliczająca się do praw majątkowych, będących m.in. składnikami przedsiębiorstwa. Wartość ta wraz z pozostałymi składnikami tego przedsiębiorstwa stanowiła zatem podstawę opodatkowania. Urzędnicy uznali, że spółka miała obowiązek wliczyć wskazaną wartość dodatnią firmy do podstawy opodatkowania. Zauważyli bowiem, że przedsiębiorstwo zostało nabyte za cenę wyższą niż wartość rynkowa jego poszczególnych składników. To oznacza, że cena obejmowała także tzw. wartość dodatnią firmy, określoną jako prawo majątkowe.