Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy nawet za dzień zatrudnienia

Urlop wypoczynkowy przysługuje również za miesiąc, w którym pracownik pozostawał w stosunku pracy tylko przez dzień. Nie ma przy tym znaczenia, czy był on roboczy, czy wolny od pracy.

Publikacja: 29.11.2018 05:10

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy nawet za dzień zatrudnienia

Foto: 123RF

- Pracownik zwrócił się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z 1 stycznia 2019 r. Uzyskał zgodę. Jak rozliczyć jego urlop wypoczynkowy? 1 stycznia nie pracujemy. Czy zatem urlopu za styczeń już nie trzeba naliczać? – pyta czytelniczka.

Nie.

Urlop należy naliczyć także za styczeń. Rozwiązanie stosunku pracy następuje w tym przypadku już w trakcie miesiąca – ostatnim dniem zatrudnienia jest 1 stycznia. Nie ma przy tym znaczenia, że ten dzień będzie wolny od pracy.

Czytaj także: Ekwiwalent za niewykorzystany urlop a nowy urlop w tym samym roku

Odpowiednia proporcja

Urlop rozliczany proporcjonalnie odnosi się do pracowników:

1) których stosunek pracy w trakcie roku ustaje, a którzy są uprawnieni już do kolejnego urlopu (art. 1551 § 1 k.p.),

2) którzy podejmują pracę u kolejnego pracodawcy w innym roku kalendarzowym niż ten, w którym ustał stosunek pracy z poprzednim pracodawcą (art. 1551 § 21 k. p.),

3) powracających do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającej co najmniej miesiąc nieobecności (rodzaje tych nieobecności wymienia wyczerpująco art. 1552 k. p.).

Jeżeli stosunek pracy ustaje w trakcie roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje u dotychczasowego pracodawcy urlop proporcjonalny do okresu przepracowanego w jego firmie w tym roku.

Za każdy miesiąc

Przy ustalaniu wymiaru urlopu pracodawca, u którego zatrudnienie ustaje w trakcie miesiąca, powinien przyjąć w obliczeniach pełny miesiąc kalendarzowy zatrudnienia. Najmniejszą „podziałką" urlopową przy obliczeniach proporcjonalnych jest bowiem miesiąc.

Mimo że 1 stycznia pracownik nie będzie świadczył pracy, to tego dnia będzie jeszcze pozostawał w zatrudnieniu. Skoro bowiem strony ustaliły, że rozwiązanie stosunku pracy ma nastąpić 1 stycznia, to ten dzień będzie ostatnim dniem zatrudnienia. Umowa rozwiązuje się z upływem dnia oznaczonego jako termin końcowy zatrudnienia. Jeżeli porozumienie miało zmierzać do zakończenia umowy o pracę z końcem roku, to należało w nim podać jako dzień rozwiązania stosunku pracy 31 grudnia 2018 r.

Ten, być może niezamierzony zapis, skutkować będzie koniecznością naliczenia urlopu za styczeń. W konsekwencji oznaczać to będzie konieczność wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za ten miesiąc.

Zakładając, że pracownik ma prawo do 26 dni urlopu rocznie, u pracodawcy zostanie rozliczone 3 dni urlopu (26 x 1/12 = 2,166... dni, co zaokrąglamy w górę do 3 dni).

—Marek Rotkiewicz, prawnik

Podstawowe reguły

Przy proporcjonalnym ustalaniu urlopu stosuje się następujące zasady:

- miesiąc kalendarzowy pracy odpowiada 1/12 rocznego wymiaru urlopu przysługującego danemu pracownikowi; niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca; w razie zakończenia i podjęcia kolejnego zatrudnienia w trakcie tego samego miesiąca, zaokrąglenia dokonuje dotychczasowy pracodawca,

- niepełny dzień urlopu zaokrąglamy w górę do pełnego dnia,

- wymiar urlopu proporcjonalnego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył u danego pracodawcy prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, ustala się, uwzględniając wyższy wymiar tego urlopu,

- wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru wynikającego z art. 154 k.p. (20 lub 26 dni rocznie)

- Pracownik zwrócił się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z 1 stycznia 2019 r. Uzyskał zgodę. Jak rozliczyć jego urlop wypoczynkowy? 1 stycznia nie pracujemy. Czy zatem urlopu za styczeń już nie trzeba naliczać? – pyta czytelniczka.

Nie.

Pozostało 92% artykułu
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego