Właściciele sieci przedszkoli Pomarańczowa Ciuchcia w Warszawie domagali się, aby Sąd Okręgowy w Siedlcach zakazał Małgorzacie G., która w Mińsku Mazowieckim prowadzi przedszkole „Wesoła ciuchcia", posługiwania się słowem „ciuchcia" w nazwie prowadzonej przez nią działalności. Uzasadnili, że przysługuje im prawo do słowno-graficznych znaków towarowych „pomarańczowa ciuchcia" i „pomarańczowa ciuchcia przedszkole" na mocy stosownych decyzji Urzędu Patentowego RP. Wskazywali, że słowo „ciuchcia" stanowi istotny element zbieżności nazw obu przedszkoli, co może rodzić niebezpieczeństwo wprowadzenia w błąd klientów. Samo zaś posługiwanie się istotną częścią znaku towarowego już zarejestrowanego stanowi naruszenie praw wynikających z rejestracji znaku.

Sąd Okręgowy w Siedlcach odmówił udzielenia zabezpieczenia. Uzasadnił, że spółka korzysta z prawa ochronnego do znaku słowno-graficznego „pomarańczowa ciuchcia" i „pomarańczowa ciuchcia przedszkole", a nie do słowa „ciuchcia". Prawo do używania tego słowa posiadają wszystkie podmioty, a jego zawłaszczenie przez jednego przedsiębiorcę utrudniałoby prawidłowe funkcjonowanie na rynku i mogłoby doprowadzić do jego monopolizacji. Dodatkowo spółka nie uprawdopodobniła, że używanie przez Małgorzatę G. słowa „ciuchcia" w nazwie jej placówki wprowadza w błąd jej klientów i stanowi wykorzystanie renomy przedszkoli.

Podobne stanowisko zajął Sąd Apelacyjny w Lublinie. Stwierdził, że warszawska spółka nie może generalnie rozciągać ochrony wynikającej z przyznania jej prawa ochronnego do znaku słownego „pomarańczowa ciuchcia" na samo tylko słowo „ciuchcia" w celu uniemożliwienia innym podmiotom posługiwania się nim w swoich nazwach. Prawo ochronne obejmuje jako wystarczająco odróżniające sformułowanie „pomarańczowa ciuchcia", a nie sam tylko wyraz „ciuchcia", który znamion odróżniających nie ma.

Sąd podniósł, że wprawdzie znak ochronny obowiązuje na całym terytorium RP, ale niebezpieczeństwo wprowadzenie odbiorców usług przedszkolnych w błąd jest ograniczone przez prowadzenie działalności w zupełnie innych miejscach (Warszawa/Mińsk Mazowiecki). Ryzyko konfuzji nazwy „pomarańczowa ciuchcia" z oznaczeniem „wesoła ciuchcia" zminimalizowane jest też przez oznaczenie podmiotu odpowiedzialnego za prowadzenie przedszkoli, zakresu usług edukacyjno-wychowawczych, kadry czy sposobu finansowania usług. Taka całościowa ocena pozwala ustalić niebezpieczeństwo konfuzji obu podmiotów (sygnatura akt I ACz 1156/12).