Nowe zasady eliminacji z obrotu niedozwolonych postanowień umownych

Wkrótce zmienią się zasady eliminacji z obrotu niedozwolonych postanowień umownych. To, jakie one będą, pokaże dopiero praktyka, choć już teraz wiadomo, że dozwolone będzie włączenie się zainteresowanego przedsiębiorcy do postępowania i wyjście z inicjatywą zakończenia powstałych naruszeń czy usunięcia ich skutków.

Publikacja: 11.12.2015 05:50

Nowe zasady eliminacji z obrotu niedozwolonych postanowień umownych

Foto: www.sxc.hu

17 kwietnia 2016 r. wejdzie w życie ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, ustawę podpisał 26 września tego roku prezydent, zastrzeżono zatem długi okres vacatio legis (DzU 2015 r.,1634). Ustawa wprowadza istotne zmiany w procedurze usuwania z obrotu niedozwolonych postanowień umownych w rozumieniu art. 385

Kodeksu cywilnego. Tematyka niedozwolonych postanowień umownych dotyka szerokiego grona przedsiębiorców, same zmiany, jak wskazano w uzasadnieniu, mają rewolucyjny charakter. Ich zakres określono jako przebudowę systemu abstrakcyjnej kontroli klauzul stosowanych we wzorcach umów zawieranych z konsumentami.

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej