BHP - jakie napoje trzeba zapewnić pracownikom w gorące dni

Publikacja: 01.08.2017 02:00

BHP - jakie napoje trzeba zapewnić pracownikom w gorące dni

Foto: 123 RF

Rz: Kiedy pracodawca musi dostarczyć załodze nieodpłatne napoje do picia?

Piotr Wojciechowski: Stanie się to w pięciu przypadkach, które precyzyjnie określa rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (DzU nr 60, poz. 279). Dotyczy to stanowisk:

- w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25oC,

- w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCl) powyżej 1000,

- przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10oC lub powyżej 2oC,

- przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,

- na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28oC.

Czy obowiązek dostarczania picia zależy od wielkości firmy? W firmach zatrudniających do 20 pracowników pewne obowiązki często są wyłączone.

W tym przypadku tak nie jest. Obowiązki w upalne dni dotyczą zarówno małych, jak i dużych pracodawców. Prawo nie zwalnia żadnego z nich z dostarczania wód chłodzących zgodnie z podanymi warunkami.

Zatem najczęściej picie pojawi się przy pracach na zewnątrz, gdy słupek przekroczy 25oC oraz w pomieszczeniach, gdzie jest więcej niż 28 stopni, np. na hali produkcyjnej?

Tak, wtedy pracodawca dostarcza załodze napoje. I to w takiej ilości, aby – jak określają regulacje – zaspokoić potrzeby pracujących i powinny być one dostępne w ciągu całej zmiany roboczej. W praktyce oznacza to, że w czasie upalnej dniówki napojów nie może zabraknąć.

W wielu biurach to raczej martwy przepis, bo klimatyzacja w pomieszczeniach jest ustawiona na ok. 23-25oC.

Tam faktycznie pracodawcy nie mają tego wymogu, ale muszą zapewnić zatrudnionym przynajmniej wodę zdatną do picia lub inne napoje oraz dostęp do wody w określonych odległościach od stanowisk pracy. Ale z tym w nowoczesnych biurowcach też nie ma problemu.

Skąd wiadomo, na jakie stanowiska dostarczyć picie?

Stanowiska, na których zatrudnieni powinni dostawać napoje oraz szczegółowe zasady ich wydawania, pracodawca ustala w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeżeli nie działa u niego taki związek, określa to po uzyskaniu opinii przedstawicieli załogi.

Jaka musi być temperatura tych napojów?

Tego przepisy nie precyzują, ale raczej w upale nikt nie będzie podawał gorącej herbaty. Z kolei przy pracach na mrozie trzeba zapewnić gorące napoje.

Czy w zamian za napoje rozstawione w firmie można wypłacić zatrudnionym ekwiwalent finansowy?

Nie, prawo nie dopuszcza takiej możliwości. Pracownikom nie przysługuje ekwiwalent pieniężny za napoje. W praktyce będą więc dostarczane w naturze. Najlepiej jeśli jest to woda, która raczej zaspokoi najwybredniejsze gusta i jest najtańsza.

Czy regulacje wskazują, jakiego typu mają być napoje, w jakie składniki wyposażone? Czy mogłyby to być łagodne alkoholowe, np. schłodzony cydr?

Regulacje wskazują, że przy pracach szczególnie uciążliwych napoje powinny być wzbogacone w witaminy i minerały. Innych wytycznych nie ma.

Niestety wielbiciele zimnego piwa i chłodnych drinków też muszą obejść się smakiem. Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 487 ze zm.) zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na terenie zakładów pracy. Na drink z lodem i palemką trzeba się więc wybrać po pracy i na własny koszt.  —rozm. g.or.

BHP

Rz: Kiedy pracodawca musi dostarczyć załodze nieodpłatne napoje do picia?

Piotr Wojciechowski: Stanie się to w pięciu przypadkach, które precyzyjnie określa rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (DzU nr 60, poz. 279). Dotyczy to stanowisk:

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego