- Przede wszystkim ze względu na rodzinny charakter placówki opiekuńczo-wychowawczej, która ma stwarzać dzieciom warunki najbardziej zbliżone do środowiska rodzinnego uzasadnione wydaje się wprowadzenie niektórych ograniczeń w lokalizacji placówek opiekuńczo-wychowawczych. Nie powinno łączyć się ich z podmiotami leczniczymi czy izbami wytrzeźwień. Uwaga ta dotyczy również placówek wsparcia dziennego. Nie powinno to jednak wykluczać lokalizacji w tym samym otoczeniu jednostek pomocy społecznej, oczywiście jeśli nie zagraża to bezpieczeństwu dzieci– uważa Marek Michalak.
Wątpliwości Rzecznika budzi również włączenie do katalogu podmiotów, które nie mogą mieścić się w jednym budynku z placówką wsparcia dziennego np. jednostek organizacyjnych systemu oświaty.
- Wydaje się, że wspólna lokalizacja z przedszkolem, poradnią psychologiczno-pedagogiczną czy biblioteką nie powinna budzić kontrowersji – uważa Rzecznik.
Dyskusyjne w opinii RPD jest natomiast dopuszczenie łączenia świetlic z MOW-ami czy MOS-ami, ponieważ może to niekiedy zakłócić pracę wychowawczą.
- Wprowadzenie arbitralnie zakazu wspólnej lokalizacji placówek wsparcia dziennego z placówkami systemu oświaty nie jest właściwe, każda z takich sytuacji powinna być oceniana indywidualnie – przekonuje Marek Michalak.