Taką nowelizację ustawy o pomocy społecznej przewiduje projekt przygotowany przez ministra Michała Wójcika z Kancelarii Premiera. Katalog przesłanek, które umożliwiają zwolnienie z ponoszenia odpowiedzialności finansowej za mieszkańca DPS, ma zostać rozszerzony.
Czytaj także:
Zbigniew Ziobro zapowiada reformę prawa rodzinnego. Chodzi m.in. o alimenty
Obecnie kwestia zwolnienia z opłat jest uregulowana w art. 64 i 64a ustawy. Pierwszy przepis dotyczy przypadków, w których gmina może (po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego) zwolnić członka rodziny w całości lub w części z płacenia za pobyt w DPS po stwierdzeniu zaistnienia jednej z przesłanek: długotrwałej choroby, niepełnosprawności, bezrobocia, bycia w ciąży lub samotnego wychowywania dziecka. Ponadto o zwolnienie może ubiegać się osoba, która przebywała w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej w związku z ograniczeniem przez sąd władzy rodzicielskiej jej rodzicowi lub dysponująca wyrokiem oddalającym powództwo o alimenty na rzecz rodzica mieszkającego w DPS.
Natomiast w art. 64a ustanowiono, że osoba jest zwalniana z partycypowania w kosztach pobytu rodzica w placówce w całości, jeśli przedstawi prawomocne orzeczenie o pozbawieniu go władzy rodzicielskiej albo o skazaniu za umyślne przestępstwo popełnione z użyciem przemocy. Takie zwolnienie obejmuje też wnuki, jeśli na nie również opłata została nałożona.