Zofia Brzezińska

"Esesmanka". Jak zrozumieć historię zła w kobiecym wydaniu?

O tym, gdzie szukać źródeł sadystycznych zachowań i postaw strażniczek w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej, mówi pisarz, publicysta i podróżnik Jarosław Molenda.

Pasażerowie "Titanica" umierali w blasku gwiazd

Dokładnie 112 lat temu, 15 kwietnia nad ranem, lodowate wody Atlantyku na zawsze zgasiły życia i marzenia 1514 ludzi. Kim byli pasażerowie brytyjskiego transatlantyku RMS „Titanic”, którym przyszło zginąć w rozświetloną gwiazdami, „najpiękniejszą kwietniową noc”?

Ideał kobiety w starożytnej Grecji. Ateny w świecie Afrodyt

Starożytni Grecy, zapytani o swój ideał kobiety, bez wątpienia wskazaliby boginię Afrodytę – piękną, cichą i pokorną. Zapewne mało który wybrałby mądrą i wojowniczą Atenę, gdyż nie były to wówczas cechy pożądane u dam. Historia pokazuje jednak, że i w tym zdominowanym przez Afrodyty świecie rodziły się prawdziwe Ateny, których silny charakter rzucał wyzwanie ówczesnym standardom, a nawet był w stanie zmienić bieg dziejów całego państwa.

"Efekt Kate”. Wyznanie księżnej na temat choroby dało niespodziewane owoce

Wyznanie księżnej skutecznie zmotywowało ludzi do tego, do czego od lat zachęcają liczne kampanie społeczne. O tym, dlaczego tak się stało, mówi psychoonkolog Milena Dzienisiewicz.

Fizycznie zdrowa 28-letnia Holenderka dokona eutanazji. Psycholożka krytycznie o decyzji lekarzy

Przypadek 28-letniej Zorai ter Beek z Holandii, która jest fizycznie zdrowa, ale zamierza poddać się eutanazji z powodu stwierdzonych zaburzeń psychicznych, od kilku dni emocjonuje opinię publiczną. O tym, jak spojrzeć na tę sytuację, mówi psycholożka.

Nie żyje wybitna szachistka Lisa Lane. "Grała jak mężczyzna"

Urodzona w Filadelfii mistrzyni miała stać się inspiracją dla powieści Gambit Królowej Waltera Tavisa z 1983 roku, a także wyprodukowanego przez Netflix miniserialu o tym tytule. Opowiadają one o trudnej drodze życiowej bardzo utalentowanej dziewczyny, która walczy o tytuł mistrzyni szachów.

Kobieta, która została królem Polski. Jaka była Jadwiga Andegaweńska?

„Jadwiga po koronacji na króla Polski miała wrócić na rodzinny dwór i mieszkać tam aż do ukończenia 12 lat. Obietnicę jednak złamano, a dziewczynka już nigdy nie zobaczyła matki” – mówi Krzysztof Konopka, pisarz i autor cyklu „Hedvigis”.

Europejski Dzień Mózgu. Czyj mózg jest większy: kobiecy czy męski?

Być może obchodzony dzisiaj Europejski Dzień Mózgu stanie się okazją do tego, by przypomnieć sobie o sposobach dbania o to niezastąpione „centrum dowodzenia” naszego organizmu. Co mu szkodzi, a co sprzyja?

Chłód od fiordów, czyli norweski Lebensborn

Reputacja Norwegii jako państwa wręcz nadopiekuńczego wobec dzieci, gdzie za brak uśmiechu dziecka rodzicom grozi wizyta smutnych panów z Barnevernet, nie zawsze była uzasadniona. Historia o tym, jak po wojnie traktowano w tym państwie niewinne dzieci urodzone w ramach nazistowskiego programu Lebensborn, może mrozić krew w żyłach.

Kiszonki nie każdemu wyjdą na zdrowie. Kto powinien na nie uważać?

Influencerka Alicja Janowicz zamieściła ostatnio na Instagramie post, w którym poruszyła ważną jej zdaniem kwestię. Uważa, że wbrew upowszechnianemu od dawna przekonaniu kiszonki (a przy okazji także nabiał) to produkt, który nie każdemu służy. Czy ma rację?