Zofia Brzezińska

Irena Gut-Opdyke. Historia kobiety, która brawurowo ratowała ludzkie życie

W czasie II wojny światowej tysiące Polaków, ryzykując życie, zaangażowało się w akcję niesienia pomocy eksterminowanym przez hitlerowców Żydom. 22-letnia Irena Gut w domu niemieckiego majora, u którego pracowała jako pokojówka, ukrywała 10 osób.

„Paszporty życia”. Dyplomatyczna szansa na przetrwanie Holokaustu

„Jeden z członków grupy Ładosia, żydowski adwokat, działacz syjonistyczny i poseł na sejm II RP Abraham Silberschein twierdził, że paszporty państw Ameryki Południowej i Środkowej dostarczono co najmniej 10 tysiącom Żydów. Instytut Pileckiego oszacował, że spośród nich Holokaust przeżyło blisko 3 tysiące” – mówi profesor Roger Moorhouse, brytyjski historyk i autor książki „Paszporty życia”.

Suri Cruise kończy 18 lat. Ojciec przestanie łożyć na jej utrzymanie?

Urodzona w 2006 roku córka Toma Cuise’a i Katie Holmes dorastała w blasku fleszy. Media z uwagą śledziły zarówno kontrowersyjne decyzje aktorów w kwestii wychowania dziewczynki zgodnie z zasadami Kościoła scjentologów, jak i późniejsze batalie sądowe dotyczące podziału opieki nad nią przez rozwodzących się rodziców.

Marta Bibescu - księżna, która kochała pióro. Ile kosztował ją sukces?

Kiedy prezydent Charles de Gaulle wręczał Marcie Bibescu odznaczenie Legii Honorowej, wyznał: „Jest Pani dla mnie utożsamieniem Europy”. Ta rumuńsko-francuska arystokratka, pisarka oraz ikona stylu swoją barwną osobowością oraz mnogością talentów rzeczywiście mogła przywodzić na myśl bogactwo i różnorodność starego kontynentu.

Samotne kobiety mają większy apetyt na słodycze. Ważne odkrycie

Badania przeprowadzone na kalifornijskim uniwersytecie UCLA wskazują, że poczucie samotności może stymulować obszary mózgu odpowiedzialne za łaknienie wysokokalorycznych, obfitujących w tłuszcze i cukier przekąsek.

"Esesmanka". Jak zrozumieć historię zła w kobiecym wydaniu?

O tym, gdzie szukać źródeł sadystycznych zachowań i postaw strażniczek w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej, mówi pisarz, publicysta i podróżnik Jarosław Molenda.

Pasażerowie "Titanica" umierali w blasku gwiazd

Dokładnie 112 lat temu, 15 kwietnia nad ranem, lodowate wody Atlantyku na zawsze zgasiły życia i marzenia 1514 ludzi. Kim byli pasażerowie brytyjskiego transatlantyku RMS „Titanic”, którym przyszło zginąć w rozświetloną gwiazdami, „najpiękniejszą kwietniową noc”?

Ideał kobiety w starożytnej Grecji. Ateny w świecie Afrodyt

Starożytni Grecy, zapytani o swój ideał kobiety, bez wątpienia wskazaliby boginię Afrodytę – piękną, cichą i pokorną. Zapewne mało który wybrałby mądrą i wojowniczą Atenę, gdyż nie były to wówczas cechy pożądane u dam. Historia pokazuje jednak, że i w tym zdominowanym przez Afrodyty świecie rodziły się prawdziwe Ateny, których silny charakter rzucał wyzwanie ówczesnym standardom, a nawet był w stanie zmienić bieg dziejów całego państwa.

"Efekt Kate”. Wyznanie księżnej na temat choroby dało niespodziewane owoce

Wyznanie księżnej skutecznie zmotywowało ludzi do tego, do czego od lat zachęcają liczne kampanie społeczne. O tym, dlaczego tak się stało, mówi psychoonkolog Milena Dzienisiewicz.

Fizycznie zdrowa 28-letnia Holenderka dokona eutanazji. Psycholożka krytycznie o decyzji lekarzy

Przypadek 28-letniej Zorai ter Beek z Holandii, która jest fizycznie zdrowa, ale zamierza poddać się eutanazji z powodu stwierdzonych zaburzeń psychicznych, od kilku dni emocjonuje opinię publiczną. O tym, jak spojrzeć na tę sytuację, mówi psycholożka.