Dziecko nie musi płacić za dom pomocy społecznej

Dziecko nie powinno ponosić ciężaru opłat za pobyt krewnych w domu pomocy społecznej – uważa Rzecznik Praw Dziecka i przedstawia Sejmowej Komisji do Spraw Petycji stanowisko do petycji z 28 lipca 2016 r. (druk nr BKSP-145-114/16), której przedmiotem jest zmiana ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 960, z późn. zm.).

Aktualizacja: 07.02.2017 13:33 Publikacja: 07.02.2017 09:37

Dziecko nie musi płacić za dom pomocy społecznej

Foto: 123RF

W obowiązującym stanie prawnym ustawa o pomocy społecznej przewiduje, że osobę zobowiązaną do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej zwalnia się całkowicie z tej opłaty wyłącznie pod warunkiem, że przedstawi ona prawomocne orzeczenie sądu o pozbawieniu rodzica władzy rodzicielskiej nad nią i oświadczy, że władza rodzicielska nie została przywrócona.

Zstępni – dzieci, wnuki, prawnuki – nie mogą uchylić się od wnoszenia opłaty za pobyt krewnego w domu pomocy społecznej nawet w sytuacji, kiedy np. kierowany do domu pomocy społecznej rodzic stosował wobec dziecka przemoc, ale nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub rodzic porzucił dziecko, nie interesował się jego losem, przez co nie nawiązała się między dzieckiem a nim jakakolwiek relacja, czy nie przyczyniał się do utrzymywania i wychowywania dziecka – podkreśla Rzecznik.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo