W obronie wolności mediów wypowiedziała się m.in. Naczelna Rada Adwokacka:
„Podjęte wobec dziennikarzy tygodnika „Wprost" działania godzą w podstawowe gwarancje i prawa obywatelskie przewidziane w Konstytucji RP, kodeksie postępowania karnego oraz prawie prasowym" – głosi uchwała prezydium NRA, podpisana przez jej wiceprezesa Jacka Trelę.
„Wyrażamy solidarność ze środowiskiem dziennikarskim, wskazując, że tak jak bez tajemnicy adwokackiej nie ma rzeczywistego prawa do obrony, tak bez tajemnicy dziennikarskiej nie istnieje wolna i niezależna prasa" – piszą adwokaci. W ich ocenie poszukiwanie dowodów przestępstwa przez organy ścigania w żadnej mierze nie usprawiedliwia próby naruszenia tajemnicy zawodowej. Naruszenie tajemnicy dziennikarskiej oraz tłumienie krytyki prasowej nie może być tolerowane i akceptowane, bo bezpośrednio zagraża fundamentom demokratycznego państwa prawa.
Także Helsińska Fundacja Praw Człowieka wyraziła zaniepokojenie działaniami ABW w siedzibie „Wprost". „Tajemnica dziennikarska, która obejmuje ochronę osobowych źródeł informacji, jest istotnym czynnikiem niezależności mediów i warunkiem wypełniania przez nie funkcji kontrolnej wobec władzy publicznej" – głosi oświadczenie podpisane przez Danutę Przywarę, prezes Fundacji.
Zobacz specjalny raport: Afera Taśmowa