Aktualizacja: 13.12.2015 07:42 Publikacja: 13.12.2015 03:00
Foto: www.sxc.hu
Trzy lata funkcjonowania istotnie zmienionych przepisów o sprostowaniu nie usunęły sporów na tle ich stosowania. To skutek wciąż chyba jednak wadliwej regulacji, a już na pewno zbyt rygorystycznego ich stosowania, zwłaszcza przez prawników.
Zaznaczyłem na wstępie „sprostowanie prasowe", gdyż liczne urzędy i instytucje publikują własne polemiki, zupełnie poza procedurą uregulowaną w prawie prasowym. De facto są to samodzielne publikacje owych urzędów. Tymczasem zgodnie z prawem prasowym ma to być „rzeczowe i odnoszące się do faktów sprostowanie nieścisłej lub nieprawdziwej wiadomości". Z wiadomościami nieprawdziwymi nie w ma w zasadzie kłopotów, bo sam dziennikarz i redakcja są zainteresowani poprawieniem błędu np. w nazwisku, podanej liczby czy daty itp. Schody zaczynają się przy informacji nieścisłej w ocenie prostującego, tym bardziej że przyjęty w Polsce model sprostowania i praktyka sądów nakładają obowiązek drukowania go bez żadnych korekt, nawet jeśli zawiera treści nieprawdziwe, pod groźbą procesu.
Mój klient nie przyznał się do zarzucanych mu czynów; złożył oświadczenie dotyczące swojej kondycji zdrowotnej –...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Sąd Najwyższy uznał w środę częściowo skargi Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka, którzy zakwestionowali niektó...
Czy złożenie w akcie notarialnym nieprawdziwego oświadczenia stanowi przestępstwo? Sprawę, na kanwie historii z...
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas