Nadmierna ochrona umów terminowych

Prawo unijne nie nakazuje polskiemu ustawodawcy uzasadniania wypowiedzenia angażu zawartego na czas określony ani konsultowania rozstania ze związkami zawodowymi. Mimo to krajowa ustawa ma to przewidywać.

Publikacja: 05.10.2022 22:00

Nadmierna ochrona umów terminowych

Foto: Adobe Stock

Nie sposób nie zauważyć dążenia polskiego ustawodawcy do nakładania na pracodawców kolejnych obowiązków, co w zamyśle ma doprowadzić do zwiększenia ochrony zatrudnionych. Dotyczy to również umów o pracę na czas określony. Obecnie ich rozwiązanie za wypowiedzeniem jest stosunkowo łatwe. Te reguły mają się zmienić – pod płaszczykiem dostosowania lokalnego porządku prawnego do wymogów unijnych. Tymczasem prawo unijne nie nakazuje polskiemu ustawodawcy uzasadniania wypowiedzenia angażu terminowego ani konsultowania rozstania ze związkami zawodowymi. Wymaga jedynie analogicznego traktowania umów terminowych i angaży na czas nieokreślony. Zasady trzeba więc ujednolicić, ale to od polskiego ustawodawcy zależy, jaki ma być ten uniwersalny standard.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO