Przez brak prądu powrót z home office do biura
Awaria sieci nie zwalnia pracownika zdalnego z wykonywania obowiązków. Jeśli wszystkie wymagają dostępu do prądu i sieci, a nie da się go zapewnić inaczej, pracodawca może odwołać polecenie wykonywania pracy zdalnej.
Nadmierna ochrona umów terminowych
Prawo unijne nie nakazuje polskiemu ustawodawcy uzasadniania wypowiedzenia angażu zawartego na czas określony ani konsultowania rozstania ze związkami zawodowymi. Mimo to krajowa ustawa ma to przewidywać.
Szef może zwolnić pracownika, któremu nie może ufać
Utrata zaufania jest obecnie jednym z najpopularniejszych powodów rozwiązania umowy. Termin ten pozostaje jednak niezdefiniowany. To przysparza kłopotów w razie zakwestionowania wypowiedzenia przez pracownika.
Umowy na okres próbny dziś i jutro
Zasadą jest, że z jednym pracownikiem wolno zawrzeć jedną umowę na okres próbny. Od tej reguły istnieją obecnie dwa wyjątki, ale jeden z nich niedługo może przestać być aktualny.
Trudne powroty po macierzyńskim
Jeśli szef nie ma możliwości dopuścić rodzica wracającego z urlopu do pracy na starym stanowisku, powinien mu zaoferować posadę równorzędną lub odpowiadającą jego kwalifikacjom zawodowym. Ale i to nie zawsze jest możliwe.