Farmaceuci z ochroną jak funkcjonariusze publiczni- prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o zawodzie farmaceuty, nowe przepisy przyznają farmaceutom oraz technikom farmaceutycznym ochronę jak wobec funkcjonariusza publicznego.

Publikacja: 22.06.2022 18:58

Farmaceuci z ochroną jak funkcjonariusze publiczni- prezydent podpisał ustawę

Foto: Adobe Stock

Ochrona ma przysługiwać podczas i związku z wykonywaniem w aptece lub punkcie aptecznym określonych przepisami prawa czynności na zasadach określonych w Kodeksie karnym. 

Farmaceutom oraz technikom farmaceutycznym przysługiwać ma ochrona podczas takich czynności jak sporządzanie, wytwarzanie i wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Przyznana ochrona określona jest w rozdziale XXIX Kodeksu karnego. 

Przepisy karne przewidują, że karze podlega każdy kto naruszy nietykalność osobistą funkcjonariusza publicznego, znieważy go lub dokona na niego czynnej napaści działając wspólnie i w porozumieniu z inną osobą lub używając broni palnej, noża czy też innego niebezpiecznego narzędzia albo środka obezwładniającego. Kodeks przewiduje również przestępstwo w postaci zastosowania przemocy lub groźby w celu zmuszenia funkcjonariusza do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej. Najwyższy wymiar kary przewidziany przepisami to 10 lat pozbawienia wolności. 

Farmaceuci zabiegali o wprowadzenie zmian w związku z licznymi napaściami oraz atakami wobec w nich związanych pandemią COVID-19 i prowadzonymi szczepieniami wobec wirusa. 

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni po dniu ogłoszenia. 

Czytaj więcej

Aptekarz jako funkcjonariusz publiczny? Jest projekt ustawy
Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach