Konfiskata samochodów pijanych kierowców zbierze żniwo: od tych najtańszych do mercedesów. Projekt jest już w Rządowym Centrum Legislacji. Ma wejść w życie dwa tygodnie po publikacji.
Cios po trasie
Jak alarmują eksperci, statystyki prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu na polskich drogach są wyjątkowo niepokojące. Według danych policyjnych w połowie 2021 r. zatrzymano niemal 50 tys. pijanych kierowców.
– W 2021 r. było ich 99 tys., ale w tym wypadku niepokój budzi trzy razy mniejsza liczba policyjnych kontroli, co wynikało z sytuacji pandemicznej w kraju. W związku z powyższym można zaryzykować stwierdzenie, że kierowców pod wpływem było znacznie więcej, tylko nie zostali oni złapani – komentuje Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. I dodaje:
– Nie warto wymyślać całego systemu na nowo, możemy spojrzeć na inne kraje, które w rankingach bezpieczeństwa na drogach są znacznie wyżej od nas, i przenieść ich rozwiązania na nasz grunt. I to zarówno w kwestii zapobiegania, jak i karania – twierdzi wiceminister.
Czytaj więcej
Od dzisiaj, 1 stycznia 2022 r., obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Ważne dla kierowców i pieszych rozporządzenie z listą naruszeń przepisów ruchu drogowego oraz odpowiadających im grzywien ogłoszono w ostatniej chwili - dwa dnia przed wejściem w życie. Publikujemy pełną tabelę - załącznik do rozporządzenia.
Czytaj więcej
2,5 tys. zł - tyle będą musieli zapłacić kierowca, który pędził w Warszawie 160 km na godzinę oraz pijany rowerzysta ze Śląska. Od 1 stycznia 2022 r., obowiązuje nowy taryfikator mandatów.