Stwierdził tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, po rozpatrzeniu sprawy starszego mężczyzny, którego starosta powiatowy skierował na badania kontrolne, w związku podejrzeniem nawrotu choroby psychicznej.
Starostę zawiadomił prokurator rejonowy, który chciał, by badanie lekarskie stwierdziło ostatecznie istnienie lub brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, z uwagi na istniejące zastrzeżenia, co do stanu zdrowia kierowcy. Podał, że w postępowaniu nadzorowanym w sprawie prowadzenia przez mężczyznę pojazdu mechanicznego pod wpływem środka odurzającego - leku o nazwie Fluanxol-biegli psychiatrzy stwierdzili u niego chorobę psychiczną - schizofrenię rezydualną.
Starosta powiatu skierował schizofrenika na badanie lekarskie do Wojewódzkiego Zespołu Medycyny Pracy, pod kątem przeciwwskazań posiadania prawa jazdy kat. B i T.
Mężczyzna w odwołaniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wyjaśnił, że w jego sprawie toczyło się postępowanie karne, dotyczące kierowania pojazdem po plaży miejskiej i związanej z tym interwencji osób postronnych. Dodał, że od dwudziestu lat nie było żadnych nawrotów choroby i, że on sam pozostaje pod stałą opieką lekarza i codzienną opieką członków rodziny. Mężczyzna wskazał również, że regularnie przyjmuje, lek Fluanxol w niewielkich dawkach, który nigdy nie wywołał u niego senności, czy zawrotów głowy. Podał, że osiem lat temu komisja lekarska przekwalifikowała występujące u niego schorzenie na stopień lekki, a biegli psychiatrzy, którzy go badali na polecenie sądu rejonowego, ewidentnie stwierdzili, że jest poczytalny.
Kolegium orzekło, iż informacje przekazane przez prokuraturę, oparte na opinii biegłych psychiatrów, budzą uzasadnione i poważne zastrzeżenia, co do stanu zdrowia odwołującego, a w przypadkach nasuwających zastrzeżenia, które mogłyby mieć wpływ na sprawne kierowanie pojazdem, organ wydaje skierowanie na badania lekarskie.