We wtorek rozgłośnia RMF FM podała, że Komisja Europejska zatwierdzi polski Krajowy Plan Odbudowy 1 czerwca.  Potwierdziły to korespondencje rozgłośni dwa niezależne źródła w Brukseli. Dzień później przywiezie go do Warszawy Ursula von der Leyen.

W czwartek na antenie "Radia Wrocław" Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, iż zawarto porozumienie, z negocjacje zostały zakończone. - Komisja Europejska zgodziła się na pewien kompromis, polegający również na tym, że Polska zreformuje wymiar sprawiedliwości w jego zakresie dyscyplinarnym, a Komisja Europejska postara się nie ingerować tam, gdzie jej kompetencje nie sięgają i nie powinny sięgać - powiedział.

Jak przy tym zaznaczył "póki dokumenty nie są podpisane, póki pieniądze nie są uruchomione, to musimy kierować się zasadą ograniczonego zaufania".

Polska i Węgry to jedyne kraje, które nie otrzymały z Funduszu Odbudowy ani jednego euro. Miliardy, które Komisja Europejska pożyczyła na rynkach finansowych, mają postawić unijne gospodarki na nogi po pandemii koronawirusa. Nasz kraj ma otrzymać 36 mld euro.

Komisja Europejska do tej pory nie zgadzała się na polski plan, bo rząd PiS kluczył w sprawie realizacji wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sędziowie TSUE uznali, że izba nie jest sądem. KE nakazała więc ją zlikwidować. Izba jednak wciąż istnieje.

Jak pisał w połowie marca portal Onet.pl, sytuacja zaczyna się jednak zmieniać. Po pierwsze Bruksela uznała za dobrą monetę inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy, który zgłosił projekt likwidujący Izbę Dyscyplinarną. Po drugie wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że Polska wzięła na siebie główny ciężar przyjęcia uchodźców.

Czytaj więcej

Kiedy pierwsze pieniądze z KPO dla Polski? Rzecznik rządu mówi o wrześniu

Trzecie czytanie ustawy, która ma nie tylko ograniczyć spór o sądy, lecz także odblokować unijne fundusze dla Polski odbędzie się w Sejmie w czwartek.

Czytaj więcej

Ugoda koalicjantów w sprawie SN potwierdzona
Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ