Student pierwszego roku informatyki wystąpił o przyznanie stypendium rektora dla najlepszych studentów za osiągnięcia naukowe. Wydziałowa Komisja stwierdziła, że student należy do grupy stanowiącej nie więcej niż 1 % studentów, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów na kierunku informatyka. W związku z tym komisja wydała dwie decyzje: w jednej przyznała stypendium rektora dla najlepszych studentów za wysoką średnią ocen, a w drugiej odmówiła przyznania stypendium za osiągnięcia naukowe. Argumentowała, że otrzymanie stypendium za wysoką średnią ocen wyklucza otrzymanie stypendium za osiągnięcia naukowe.
Student: "lub" nie wyklucza
Student odwołał się, ale Odwoławcza Komisja Stypendialna utrzymała w mocy zaskarżoną decyzję. Student uznał, że komisja źle interpretuje przepis art. 173 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Jego zdaniem ustawodawca nie sprecyzował pojęcia „stypendium rektora dla najlepszych studentów" i jest ono postrzegane jako dotyczące stypendiów, o których mowa w art. 181 ust. 1 tej ustawy, W mysi tego przepisu stypendium rektora dla najlepszych studentów może otrzymywać student, który uzyskał za rok studiów wysoką średnią ocen lub posiada osiągnięcia naukowe, artystyczne lub wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym.
- Z użycia spójnika "lub" wynika, zdaniem studenta, że można wystąpić z wnioskiem zarówno o przyznanie stypendium rektora dla najlepszych studentów za wysoką średnią ocen, jak również stypendium rektora dla najlepszych studentów za osiągnięcia naukowe. Gdyby użyto spójnika "albo", to organ mógłby mieć rację – argumentował student w skardze do WSA.
Sąd: "lub" to tyle, co "albo"
W wyroku z 17 lipca 2012 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (sygn. II SA/Bk 271/12)
zwrócił uwagę, że stypendium ma charakter uznaniowy (może lecz nie musi być przyznane), ale rektor i komisje stypendialne nie mogą działać w sposób dowolny lecz w granicach prawa. W ocenie sądu, określenie "stypendium rektora dla najlepszych studentów" oznacza jedno stypendium przyznawane po spełnieniu któregokolwiek z wymogów określonych w art. 181 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.