Komu przysługuje bezpłatne leczenie

Prawo do pomocy w publicznej służbie zdrowia mają osoby które odprowadzają składkę zdrowotna oraz członkowie ich rodzin

Publikacja: 03.10.2012 15:36

Komu przysługuje bezpłatne leczenie

Foto: ROL

Szpitale i przychodnie mimo, że nazywają się publicznymi nie oferują bezpłatnej pomocy każdemu obywatelowi naszego kraju. Przepisy  ustawa o świadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych uprawniają do tego  przede wszystkim osoby ubezpieczone obowiązkowo i dobrowolnie. Do pierwszej grupy zalicza  się  pracowników, zleceniobiorców, emerytów, rencistów, osoby prowadzące pozarolniczą działalność czy  bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy.

Dobrowolnie ubezpieczyć się mogą pracownicy przebywający na urlopie bezpłatnym czy  posłowie do Parlamentu Europejskiego. Oni bowiem nie podlegają, wedle przepisów, obowiązkowemu ubezpieczeniu

Ponadto ze świadczeń  publicznej  służby zdrowia mogą korzystać też członkowie rodziny osoby ubezpieczonej. Chodzi to przede wszystkim o jej dzieci  i dzieci przysposobione ale także o potomstwo małżonka czy wnuki. Wszystkie dzieci mogą leczyć się  bezpłatnie do ukończenia 18 roku życia. Ale jeśli ktoś jest studentem może korzystać z bezpłatnej opieki do ukończenia 26 lat. Ponadto  jeśli dziecko ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności  opiekunowie mogą go leczyć bezpłatnie bez ograniczeń jego wieku.

Oprócz dzieci  do korzystania ze świadczeń publicznej służby zdrowia ma prawo mąż czy żona osoby ubezpieczonej, ale nie konkubent.  Jeśli z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym zamieszkują  rodzice lub dziadkowie również oni mogą leczyć się bezpłatnie na konto ubezpieczonego. Ubezpieczony musi jednak zgłosić do NFZ członka rodziny.

Poza ubezpieczonymi, z usług publicznej służby zdrowia korzystają też osoby nie ubezpieczone. Jest to każda kobieta w okresie ciąży  i połogu (do 42 dnia po porodzie), dzieci i młodzież do 18 roku życia oraz osoby spełniające kryterium dochodowe do otrzymania wsparcia z pomocy społecznej.

Ostania grupa osób, która ma prawo do bezpłatnych świadczeń to  uzależnieni od alkoholu ,ale leczący się odwykowo. Podobnie uzależnieni od narkotyków czy chorzy psychicznie.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem