NSA rozpatrywał sprawę rolnika, który poskarżył się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Sprawa dotyczyła ustalenia kwoty nienależnie pobranych płatności, z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych. Rolnikowi zarzucono że nienależnie pobrał kwotę ponad stu pięćdziesięciu tysięcy złotych.
Przewodniczący wydziału WSA zauważył brak formalny skargi i wezwał pełnomocnika skarżącego do do uiszczenia wpisu sądowego, w wysokości dwóch tysięcy złotych, pod warunkiem odrzucenia sprawy.
Jako podstawę prawną wskazał ustawę Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz § 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Z przepisów wynikało, że „wpis stosunkowy zależy od wysokości należności pieniężnej objętej zaskarżonym aktem i wynosi ponad 100.000 zł - 1 % wartości przedmiotu zaskarżenia, nie mniej jednak niż 2.000 zł i nie więcej niż 100.000 zł”.
Pełnomocnik wniósł zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chcąc jego uchylenia w całości. W jego ocenie wpis w sprawie powinien być stały a nie stosunkowy, gdy przedmiot jest w tak wysokiej kwocie.
NSA 20 listopada 2013 roku oddalił zażalenie. Wyjaśnił, że w chwili wniesienia pisma wszczynającego postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji (m.in. skargi), powstaje obowiązek wniesienia wpisu sądowego. Skarżący ma obowiązek uiszczenia takiego wpisu od każdej wnoszonej skargi chyba, że z tego obowiązku został zwolniony na mocy przepisu prawa – co też w tej sprawie nie miało miejsca.