Jacek Nizinkiewicz: Prezydent Nawrocki, premier Mentzen i minister Braun, czyli PiS walczy o powrót do władzy

Ruszają zakulisowe rozmowy w sprawie poparcia dla kandydatów na prezydenta. Rafał Trzaskowski musi zabiegać o głosy lewicy tak, żeby nie zrazić do siebie prawicy. PiS musi licytować wysoko, żeby przeciągnąć na swoją stronę skrajną prawicę, ale Konfederacja ma poczucie siły.

Publikacja: 20.05.2025 04:24

PiS musi licytować wysoko, jeśli Konfederacja ma w drugiej turze poprzeć Karola Nawrockiego

PiS musi licytować wysoko, jeśli Konfederacja ma w drugiej turze poprzeć Karola Nawrockiego

Foto: PAP, Adam Warżawa

W polityce nie ma prostych rachunków. Dodawanie wyborców Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna do elektoratu Karola Nawrockiego dobrze wygląda tylko na papierze. Nawet w PiS zdają sobie sprawę, że takie kalkulacje są nierealne. Powodów jest kilka.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Kto jest prawdziwym zwycięzcą wyborów prezydenckich? Bunt!

Wyborcy Konfederacji i Brauna nie zapiszą się do obozu Nawrockiego

Konfederacja i Konfederacja Korony Polskiej Grzegorza Brauna nie są przystawkami partii Jarosława Kaczyńskiego i nie zamierzają tak skończyć. Obie formacje mają równie dużo do stracenia, co do zyskania. Obie też mają specyficzny elektorat, który może zareagować inaczej. Po ostatnich wyborach prezydenckich wyborcy Krzysztofa Bosaka podzielili się i zagłosowali częściowo na Andrzeja Dudę, a częściowo na Rafała Trzaskowskiego. Elektorat Konfederacji nie jest homogeniczny. Część wyborców Sławomira Mentzena stawia kwestie gospodarcze nad ideologicznymi. Liberalizm gospodarczy był przed laty czymś, co łączyło wyborców Platformy Obywatelskiej czy nawet Kongresu Liberalno-Demokratycznego i zwolenników Unii Polityki Realnej, której politycy zasilają dzisiaj formacje Mentzena i Brauna. Konfederacja, popierając Nawrockiego, więcej straci, niż zyska. Oczywiście nie oznacza to, że poprze Rafała Trzaskowskiego. Przeciwnie. Prezydent Warszawy nie ma szans na dobre słowa od Brauna czy Mentzena. Ale wystarczy, że ci nie będą go atakować i dadzą wolną rękę swoim wyborcom. Kandydat KO również nie zamierza kłaniać się Braunowi i Trzaskowskiemu. Nie musi. Antysemickie poglądy Brauna są obce Trzaskowskiemu, czemu dał wyraz podczas debaty prezydenckiej i co mocno zaakcentował w powyborczy poniedziałek.

Czytaj więcej

Prof. Rafał Chwedoruk: Jaki był sens wyprawy Donalda Tuska do Kijowa tuż przed wyborami?

Trzaskowski nie będzie się kłaniać Braunowi i Mentzenowi

 – Przed nami wybór między Polską normalną a Polską radykalną. I wszyscy widzimy że Karol Nawrocki to najbardziej radykalny polityk PiS, który ma poglądy bardzo zbliżone do pana Brauna – stwierdził Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej. Brzmi to, jak pozbawienie się części elektoratu na własne życzenie. Ale są czerwone linie, których przekroczyć nie można. Zabieganie o przychylność Brauna byłoby źle odebranie nie tylko przez wyborców Trzaskowskiego, ale również zagranicznych partnerów.

Z poglądami Grzegorza Brauna można wejść do Parlamentu Europejskiego, ale nie można być jednym z liderów demokratycznej Europy. A Trzaskowski nie chce być stróżem żyrandola, który zamknie się w Pałacu Prezydenckim i będzie szusował na nartach, spoglądając tęsknie jedynie z w stronę USA. Grzegorz Braun jest gorącym kartoflem wyborów prezydenckich. Jego ponadmilionowy elektorat to silny zastrzyk wyborczy, ale bliskie relacje z nim mogą okazać się stygmatyzujące również wśród administracji Donalda Trumpa, która ma bliskie relacje z Izraelem.

Czy PiS zaryzykuje i będzie chciało przeciągnąć Brauna na swoją stronę? Może nie mieć wyjścia. Ale Braun, podobnie jak Konfederacja, chce się budować i jego trwanie w polityce wiąże się z dłuższym horyzontem czasowym.

Czytaj więcej

„Ujawnił się szeroki front gaśnicowy”. Grzegorz Braun zapowiada walkę w kolejnych wyborach

Co PiS może zaproponować Mentzenowi i Braunowi

Konfederacja i Konfederacja Korony Polskiej tanio skóry nie sprzedadzą. Sławomir Mentzen niejednokrotnie wspominał, że w Polsce realną władzę ma premier i właśnie to stanowisko może go interesować lub teka ministra finansów. Sondaże nie dają szans partii Jarosława Kaczyńskiego na samodzielne rządy. Bez Konfederacji PiS do władzy nie wróci. Mimo że formacja ma mniejsza poparcie, to może rozdawać karty i decydować o układzie sił w ewentualnej koalicji rządowej. Prezes może nie mieć wyboru i będzie musiał zgodzić się na warunki współpracy Konfederacji. Z Grzegorzem Braunem sytuacja wygląda podobnie. Transakcje mogą skończyć się na zapewnieniu mu funkcji w przyszłym koalicyjnym rządzie i propozycji ministra edukacji. Braun chce mieć wpływ na kształtowanie świadomości i postaw Polaków. Współpraca z PiS jest jednak obarczona ryzykiem, że z podmiotu koalicyjnego partii Kaczyńskiego łatwo stać się częścią menu PiS.

Braun i Mentzen, współpracując z Kaczyńskim, mogą skończyć jak Andrzej Lepper i Roman Giertych. Braun jest też nieprzewidywalny. Podczas debat w Telewizji Republika był zniesmaczony kartonową niezgrabną podobizną Rafała Trzaskowskiego, która miała ośmieszyć prezydenta stolicy podczas jego nieobecności na spotkaniu kandydatów. Po jego interwencji makietę usunięto. Warto pamiętać, że Braun ma też bliskie relacje z Janem Pińskim, bliskim współpracownikiem Romana Giertycha.

Czytaj więcej

Karol Nawrocki stawia na USA. Czy Trump daje dziś Polsce gwarancje bezpieczeństwa?

Trzaskowski musi walczyć o lewicowy elektorat, nie zrażając do siebie prawicy

Trzaskowskiemu wystarczy, że zrobi ukłon w stronę liberalnego gospodarczo elektoratu Konfederacji oraz zapewni, że Polski nie zaleje fala migrantów, a Polacy nie będą wysyłani na wojnę z Rosją. Większości wyborców Mentzena i tak nie pozyska, grunt, żeby ich do siebie nie zraził. Ideologicznie po skrajnie prawej stronie nie ma czego szukać. I nie powinien, jeśli chce zachować poczucie autentyczności. Ale na lewo od KO jest gdzie łowić.

Czytaj więcej

Ukraińcy zaniepokojeni. „Czasy proukraińskiego prezydenta w Polsce dobiegają końca"

Magdalena Biejat jest rozmówczynią, z którą znajdzie punkty styczne. Lewica, nie bezwarunkowo, ale poprze Trzaskowskiego, wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. Trudniej będzie z partią Razem. Adrian Zandberg jest realną opozycją wobec rządu i popierać kandydata KO, niczym Szymon Hołownia, nie zamierza. Jednak perspektywa prezydentury Nawrockiego, który będzie dążył do powrotu PiS do władzy, zamknie przed Razem jakąkolwiek szansę na zmiany społeczne w Polsce, i to na lata.

Czytaj więcej

Michał Płociński: Najważniejszy wniosek z I tury dla Rafała Trzaskowskiego i polskich liberałów

Czy Zandberg pomoże Nawrockiemu zostać prezydentem i przywrócić PiS do władzy

Zandberg zwalczający Trzaskowskiego czy zachęcający do wyborczej absencji to sojusznik Kaczyńskiego. Razem nie może sobie na to pozwolić. A zareagować będzie musiało. Zandberg zrobi to, co wcześniej Krzysztof Bosak, który mówił: „Każdy, tylko nie Trzaskowski”, tylko że odwrotnie: „Każdy, tylko nie Nawrocki”. Zandberg nie stanie w jednym rzędzie z Braunem i Mentzenem, dlatego zdystansuje się do Nawrockiego, nie zapisując się zarazem do obozu władzy. W oczach swoich wyborców Razem musi zachować się przywozicie i niezależnie. O stołki nikt tu targować się nie będzie. Ale odwrócić głowę i udawać, że druga tura wyborów prezydenckich to już nie sprawa Razem, Zandberg nie może. Gdyby Nawrocki wygrał, byłby uznawany za jednego z politycznych fundatorów powrotu PiS do władzy. Na dłuższą metę byłoby to śmiertelne ukąszenie dla lewicowej partii.

Wbrew pozorom kalkulacja wyborcza przed drugą turą nie stawia Rafała Trzaskowskiego na straconej pozycji.

W polityce nie ma prostych rachunków. Dodawanie wyborców Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna do elektoratu Karola Nawrockiego dobrze wygląda tylko na papierze. Nawet w PiS zdają sobie sprawę, że takie kalkulacje są nierealne. Powodów jest kilka.

Wyborcy Konfederacji i Brauna nie zapiszą się do obozu Nawrockiego

Pozostało jeszcze 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Adrian Zandberg: Nie jesteśmy wasalem Platformy. Proponuję się z tym pogodzić
Polityka
Socjolog w Radiu Maryja: II tura to wybór wielkiej Polski albo wybór Polski skarlałej
Polityka
Poseł PiS mówi, że Nawrocki i Mentzen się lubią. Mentzen zaprzecza
Polityka
Sondaż: Jak na głosowanie w II turze wpłynie sprawa kawalerki w Gdańsku?
Polityka
Karol Nawrocki poręczył za neonazistę? Jego sztab nie zaprzecza