Zwrot kosztów dojazdu na posiedzenie rady nadzorczej bez PIT

Jeżeli spółka kapitałowa oddaje członkom swojej rady nadzorczej kwoty uiszczone przez nich na podróże związane z pracami rady, to kwoty te są przychodem tych osób, który jednak po spełnieniu określonych przesłanek może być zwolniony z opodatkowania.

Publikacja: 03.05.2020 17:10

Zwrot kosztów dojazdu na posiedzenie rady nadzorczej bez PIT

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 grudnia 2019 r. (0113-KDIPT2-2.4011.579.2019.1.DA).

W związku z obowiązkiem wynikającym z art. 381 kodeksu spółek handlowych, w spółce akcyjnej ustanowiona została rada nadzorcza (RN). Posiedzenia RN odbywają się w siedzibie spółki lub poza jej siedzibą, co wiąże się dla członków RN z ponoszeniem kosztów przejazdu na posiedzenia oraz kosztów powrotu. Członkowie RN sprawują swoje funkcje na podstawie powołania. Spółka zwraca członkom RN koszty związane z ich dojazdami na posiedzenia RN na zasadach i do wysokości określonej w rozporządzeniach ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej oraz ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (dalej: rozporządzenia). Świadczenia otrzymywane przez członków RN z tytułu kosztów podróży nie są zaliczane przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów. Co istotne, świadczenia te są ponoszenie w celu osiągnięcia przez spółkę przychodów.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać