Uszkodzenie firmowego samochodu w spółce- skutki podatkowe

Spółka wykorzystująca auto osobowe do celów mieszanych może ująć w kosztach tylko 75 proc. wydatków związanych z jego powypadkową naprawą. Natomiast odszkodowanie z polisy zaliczy do przychodów w pełnej wysokości.

Publikacja: 05.04.2020 10:17

Uszkodzenie firmowego samochodu w spółce- skutki podatkowe

Foto: Adobe Stock

Samochód osobowy jest dla pracowników wielu spółek kluczowym narzędziem pracy. Wynika to najczęściej z rodzaju prowadzonej przez spółkę działalności. Przykładowo, samochody osobowe mogą być wykorzystywane przez pracowników spółki, odpowiedzialnych za pozyskiwanie nowych klientów na oferowane przez spółkę produkty. Specyfika realizowanych przez takich pracowników zadań wymaga od nich poruszania się nierzadko po terenie całego kraju. Powszechną praktyką jest także udostępnianie samochodów pracownikom kadry menedżerskiej, którzy wykonują swoje obowiązki poza siedzibą spółki. Wymusza to na spółce konieczność posiadania (często dużej) floty samochodowej. Posiadając znaczną liczbę aut, które są w ciągłym użytkowaniu, należy się spodziewać, że niektóre z nich ulegną kolizji lub wypadkowi. Dalsze użytkowanie takiego samochodu będzie zatem zależało od skorzystania z usług wyspecjalizowanego warsztatu, który podejmie się naprawy.

Pozostało 88% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego