Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega VAT

Zbyta zorganizowana część przedsiębiorstwa wciąż będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych, jeśli prowadzenie restauracji będzie ostatecznie kontynuowane. Nie zmienia tego okoliczność, że pomiędzy zbywcą i finalnym nabywcą wystąpi jeszcze jeden podmiot, który tego samego dnia sprzedał ZCP finalnemu nabywcy.

Aktualizacja: 24.05.2020 18:30 Publikacja: 24.05.2020 00:01

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega VAT

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 13 lutego 2020 r. (I SA/Rz 919/19).

Spółka prowadziła działalność z zakresu usług gastronomicznych i postanowiła sprzedać prowadzoną przez siebie restaurację. Zespół składników majątkowych został sprzedany podmiotowi niepowiązanemu - podatnikowi VAT czynnemu. Na nabywcę przeszły m.in. wszystkie ruchomości, zakład pracy, umowy: z usługodawcami, franczyzowe, leasingu, licencji, wierzytelności i zobowiązania pieniężne oraz niepieniężne przypisane do tej restauracji. Z informacji pozyskanych przez spółkę wynika, że nabywca w tym samym dniu odsprzedał restaurację innemu podmiotowi (niepowiązanemu ze spółką) – również podatnikowi VAT czynnemu. Ostateczny kupujący prowadzi tam taką samą działalność jak spółka na tym majątku, tj. restaurację szybkiej obsługi z wykorzystaniem wszystkich składników majątku.

Pozostało 85% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty