VAT: Czy ulga na złe długi dotyczy importu usług i wewnątrzwspólnotowego nabycia

Firma handlująca z zagranicznymi podmiotami nie musi korygować podatku naliczonego w przypadku braku zapłaty kontrahentom. Inaczej jest w sytuacji, gdy kupuje w kraju złom lub uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych

Aktualizacja: 18.09.2013 10:35 Publikacja: 18.09.2013 09:21

Czy ulga na złe długi dotyczy importu usług i wewnątrzwspólnotowego nabycia

Czy ulga na złe długi dotyczy importu usług i wewnątrzwspólnotowego nabycia

Foto: Rzeczpospolita

W zakresie prowadzonej działalności gospodarczej podatnik dokonuje m.in. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i importu usług, a także nabywa usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji do powietrza gazów cieplarnianych oraz kupuje złom. Podatnik rozlicza te transakcje, wykazując zarówno podatek należny, jak i naliczony.

Na fakturach otrzymanych od kontrahentów lub w zawartych z nimi umowach są określone terminy płatności. Zdarza się, że należności nie są płacone w terminach.

Czy w przypadku braku zapłaty kontrahentom podatnik będzie zobowiązany do przeprowadzenia korekty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności? – pyta czytelnik.

Zasady dokonywania korekt podatku należnego i naliczonego w związku z wierzytelnościami nieściągalnymi (tzw. ulga na złe długi) uregulowane zostały odpowiednio w art. 89a i 89b ustawy o VAT. Zasady te uległy istotnym zmianom od 1 stycznia 2013 r., na podstawie ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (DzU z 2012 r., poz. 1342).

W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Można w ostatnim dniu

Korekty nie stosuje się, jeżeli dłużnik uregulował należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności (art. 89b ust. 1a ustawy o VAT).

Z kolei w razie częściowego uregulowania należności w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze korekta dotyczy podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część tej należności. Artykuł 89b ust. 1a stosuje się odpowiednio (art. 89b ust. 2 ustawy o VAT).

Z przepisów tych wynika, że podatnik, który nie zapłacił należności w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, ma obowiązek skorygowania całości (lub części) uprzednio odliczonego podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju

Istotne jest też to, że korekta powinna być dokonana w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności. Nie ma obowiązku korekty wstecz – tj. korekty okresu, w którym dokonano odliczenia podatku, tak jak to miało miejsce w poprzednim stanie prawnym.

Wierzyciel nie musi informować

Dłużnik musi skorygować odliczony podatek niezależnie od tego, czy wierzyciel będzie korzystał z prawa do korekty podatku należnego z uwagi na nieściągalność wierzytelności. W poprzednim stanie prawnym dłużnik miał obowiązek korekty dopiero wtedy, gdy otrzymał zawiadomienie wierzyciela o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na zastosowanie ulgi na złe długi. Od początku tego roku wierzyciel nie musi informować dłużnika o korekcie podatku należnego. Po stronie dłużnika korekta podatku naliczonego jest obowiązkowa i nie zależy od zachowania wierzyciela. Musi on „oddać" odliczony VAT niezależnie od tego, czy jego wierzyciel skorzystał z ulgi za złe długi, czy też nie.

Przykład

PO 150 DNIACH

W grudniu 2012 r. podatnik otrzymał fakturę dotyczącą usługi budowlanej i uwzględnił ją w deklaracji za grudzień 2012 r. Zgodnie z fakturą i umową na roboty budowlane termin płatności przypadał na 15 stycznia 2013 r. Podatnik nie zapłacił za nabyte usługi.

W związku z tym, że nie uregulował należności wynikającej z faktury w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za czerwiec 2013 r. (wówczas upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności).

Dłużnik nie musi korygować podatku naliczonego wówczas, gdy ureguluje należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu płatności.

Gdyby zatem podatnik zapłacił do końca czerwca 2013 r., to nie musiałby korygować podatku naliczonego.

Z art. 89b ustawy o VAT wynika, że dłużnik ma obowiązek skorygowania podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju. Zatem przepis ten wprost powołuje się tylko na transakcję dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju.

Jakie transakcje

Ustawa o VAT (w art. 5) wskazuje, jakie czynności są objęte VAT. W ust. 1 pkt 1 tego artykułu wskazano, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

- odpłatna dostawa towarów i

- odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w następnych punktach tego przepisu (2–5) wymienione zostały kolejne czynności podlegające VAT, tj.:

- eksport towarów,

- import towarów,

- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Artykuł 89b ustawy o VAT ma więc zastosowanie jedynie w przypadku faktur dokumentujących dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju, ponieważ nie wskazuje na pozostałe czynności, które są wymienione w art. 5 ustawy o VAT. Korekta podatku naliczonego będzie więc dotyczyć tylko transakcji dostawy towarów lub świadczenia usług opodatkowanych Polsce.

Tylko obciążone w kraju

Z pytania czytelnika wynika, że dokonuje on wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług, a także nabywa usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji do powietrza gazów cieplarnianych oraz zakupuje złom.

Ponieważ art. 89b ustawy o VAT dotyczy tylko transakcji dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium Polski, nie znajdzie zastosowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów czy importu usług. Brak zapłaty (lub zapłata po upływie 150 dni od dnia upływu terminu płatności) za towar lub usługę nabyte w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług oznacza, że podatnik nie będzie zobowiązany do korekty podatku naliczonego.

Szczególny sposób rozliczenia

Inaczej będzie w przypadku nabycia uprawnień do emisji do powietrza gazów cieplarnianych oraz zakupu złomu. Transakcje te są rozliczane w sposób szczególny – nie przez usługodawcę lub dostawcę, lecz przez nabywcę. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne:

- nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli dokonującym ich dostawy jest podatnik prowadzący działalność gospodarczą, niekorzystający ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem przedmiotowym (o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT);

- nabywające usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji do powietrza gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie z 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (DzU nr 281, poz. 2784 ze zm.), jeżeli usługodawcą jest podatnik prowadzący działalność gospodarczą, niekorzystający ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.

W tych przypadkach, na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy o VAT, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego, a rozliczenie zostaje przerzucone na nabywcę (tzw. odwrócony mechanizm poboru podatku – reverse charge).

Jednocześnie podmiot, który nabywa ww. usługi lub towary i jest podatnikiem czynnym, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi wówczas kwota podatku należnego z tytułu świadczenia usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.

Z przepisów tych wynika, że transakcje te są odpłatnym świadczeniem usług i odpłatną dostawą towarów na terytorium kraju, tyle tylko że podatek należny nie jest rozliczany przez usługodawcę lub dostawcę, lecz przez nabywcę.

Zatem w przypadku braku zapłaty lub zapłaty po upływie 150 dni od upływu terminu płatności określonego na fakturze lub umowie dokumentującej zakup usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji do powietrza gazów cieplarnianych lub nabycie złomu (towarów określonych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT) podatnik zobowiązany jest do korekty podatku naliczonego zgodnie z art. 89b ustawy o VAT.

Przykład

ODPADY SZKLANE Z ODWROTNYM OBCIĄŻENIEM

W styczniu 2013 r. podatnik otrzymał fakturę dotyczącą nabycia odpadów szklanych (czyli towaru wymienionego w poz. 3 załącznika nr 11 do ustawy o VAT). W deklaracji za styczeń 2013 r. podatnik wykazał zarówno podatek należny, jak i naliczony. Termin płatności wskazany na fakturze przypadał na 15 lutego 2013 r. Podatnik nie zapłacił za nabyte towary.

W związku z tym, że nie uregulował należności wynikającej z faktury w terminie 150 dni od upływu terminu jej płatności, jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za lipiec 2013 r.

W przypadku zapłaty należności do końca lipca 2013 r. dłużnik nie musiałby korygować podatku naliczonego.

Co ze starymi wierzytelnościami

Przepisy przejściowe dotyczące stosowania nowych regulacji dotyczących ulgi na złe długi przewidują, że do wierzytelności powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy deregulacyjnej stosuje się art. 89a i art. 89b ustawy o VAT, w brzmieniu dotychczasowym, z zastrzeżeniem ust. 2. (art. 23 ust. 1 ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce; DzU z 2012 r., poz. 1342).

Natomiast w świetle art. 23 ust. 2 ww. ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce przepisy art. 89a i art. 89b ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r., stosuje się również do wierzytelności powstałych przed tym dniem, których nieściągalność została, zgodnie z art. 89a ust. 1a ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r.), uprawdopodobniona po dniu 31 grudnia 2012 r.

Nowe zasady stosowania tzw. ulgi za złe długi mają zatem zastosowanie do wierzytelności, które powstały od 1 stycznia 2013 r. oraz do wierzytelności powstałych przed tą datą, ale których nieściągalność została uprawdopodobniona (zgodnie z nowymi zasadami) już w 2013 r., czyli w 2013 r. upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu ich płatności.

Oznacza to, że tylko w takich sytuacjach dłużnik jest zobowiązany do dokonania obowiązkowej korekty podatku naliczonego niezależnie od tego, czy jego wierzyciel skorzystał z ulgi za złe długi, czy też nie.

W zakresie prowadzonej działalności gospodarczej podatnik dokonuje m.in. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i importu usług, a także nabywa usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji do powietrza gazów cieplarnianych oraz kupuje złom. Podatnik rozlicza te transakcje, wykazując zarówno podatek należny, jak i naliczony.

Na fakturach otrzymanych od kontrahentów lub w zawartych z nimi umowach są określone terminy płatności. Zdarza się, że należności nie są płacone w terminach.

Pozostało 95% artykułu
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego