Tomasz Siemoniak na czele MSWiA. Jakie czekają go wyzwania

Premier Donald Tusk proponuje, aby Tomasz Siemoniak stanął na czele ministerstwa spraw wewnętrznych. Jakie zadania czekają go w najbliższych miesiącach?

Publikacja: 10.05.2024 09:26

Tomasz Siemoniak będzie nowym ministrem spraw wewnętrznych.

Tomasz Siemoniak będzie nowym ministrem spraw wewnętrznych.

Foto: KPRM

Tomasz Siemoniak jako koordynator służb specjalnych rozpoczął reformę podległych sobie instytucji, ale na razie bez widocznych efektów. Zapowiedział m.in. wzmocnienie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (przywrócenie delegatur) i likwidację CBA, następnie przekazanie kompetencji tej ostatniej instytucji do policji.

Ochrona ludności cywilnej i przygotowanie państwa na kryzys

Najistotniejszym wyzwaniem jako szefa MSWiA będzie przyjęcie przez rząd, a następnie parlament ustawy o ochronie ludności, której projekt już został przygotowany przez MSWiA Marcina Kierwińskiego. Resort będzie odgrywał kluczowa rolę m.in. w pozyskiwaniu funduszu na rozwój służb ratunkowych, a także konserwację i budowę miejsc ukrycia dla ludności cywilnej. Powinien się też zająć wzmacnianiem odporności państwa, a wręcz na przygotowanie instytucji publicznych na działanie w sytuacji kryzysu. Wynika to zagrożenia rosyjskiego.

Wydaje się oczywiste, że Tomasz Siemoniak powinien dążyć do wzmocnienia finansowego i kadrowego podległych sobie służb – głównie policji, Straży Granicznej (formacja ta powinna zwiększyć stan kadrowy, aby wojsko stopniowo było wycofywane znad granicy do realizacji zadań szkoleniowych), Straży Pożarnej (będzie to wiodąca służba odpowiedzialna za ochronę ludności cywilnej w przypadku rosyjskiego ataku), a także służb specjalnych, które muszą skupić się głównie na przeciwdziałaniu aktom dywersji i terroru z którymi niebawem możemy mieć do czynienia.

Czytaj więcej

Tomasz Siemoniak: Odbudujemy delegatury ABW

Istotne jest zapewnienie finansowania z UE na wzmocnienie zapory na granicy z Białorusią. To będzie jedno z kluczowych zadań resortu. Być może warto poprosić także o wsparcie innych państw UE w ochronie „paska”, aby powstrzymać sztucznie wygenerowany przez Łukaszenkę i Putina szlak migracyjny przez Polskę.

Jakie obietnice wyborcze powinien zrealizować szef MSWiA

Powinien też realizować zapowiedzi, które znalazły się w programie wyborczym „100 konkretów na 100 dni” Platformy Obywatelskiej. W większości nie zostały one jeszcze zrealizowane, chociaż od powołania rządu minęło już pięć miesięcy.  Chodzi m.in. o rozliczenie byłych szefów policji, którzy wykorzystywali formację do realizacji politycznych zleceń czyli „kierowania sił i środków policyjnych do partyjnych siedzib i prywatnych domów polityków, śledzenia przez patrole umundurowane i operacyjne działaczy i polityków opozycji”. Koalicja Obywatelska zapowiedziała m.in. wyjaśnienie kierowania funkcjonariuszy policji do tłumienia antyrządowych demonstracji skierowanych przeciwko polityce PiS.

Ciągle nie jest też zrealizowana obietnica związana z audytem i kontrolą działań operacyjnych, w tym stosowania podsłuchów przez Biuro Spraw Wewnętrznych i Biuro Nadzoru Wewnętrznego MSW, które podlegały pod Mariusza Kamińskiego.

Czytaj więcej

Sondaż: Powrót obrony cywilnej to dla Polaków priorytet. Z formacji zostały tylko gruzy

Jak finansować kościoły

Przed Tomaszem Siemoniakiem realizacja obietnicy wyborczej wprowadzenia „zakazu finansowania z pieniędzy publicznych działalności gospodarczej diecezji, parafii, zakonów i innych elementów gospodarczych Kościołów i związków wyznaniowych, z wyłączeniem działalności służącej celom humanitarnym, charytatywno-opiekuńczym, naukowym i oświatowo-wychowawczym”. W skład Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego wchodzą też przedstawiciele MSWiA.

Powinien też zrealizować obietnicę, która była powtarzana przez osiem lat bycia w opozycji przez polityków Koalicji Obywatelskiej o przywróceniu byłym mundurowym uprawnień emerytalnych odebranych im przez rząd PiS. To w strukturach MSWiA jest Zakład Emerytalno-Rentowy, który rozpatruje sprawy dotyczące wnoszenia przez organ emerytalny apelacji i skarg kasacyjnych od wyroków wydanych na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej.

Czytaj więcej

Rakieta pod Bydgoszczą. Tomasz Siemoniak: Niemożliwe, aby minister obrony nie wiedział

Kim jest Tomasz Siemoniak?

Tomasz Siemoniak urodził się w 1967 roku w Wałbrzychu. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu, a następnie Wydział Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie kierował strukturami Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Był stypendystą Uniwersytetu w Duisburgu. Na początku lat. 90 działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, potem wstąpił do Unii Wolności. Był asystentem Janusza Daszczyńskiego, ówczesnego wiceprezesa zarządu Telewizji Polskiej  S.A., a w wieku 29 lat został prezesem telewizyjnej Jedynki. W 1997 został rzecznikiem ministerstwa obrony narodowej. Po powstaniu Platformy Obywatelskiej wraz z innymi działaczami UW wstąpił do tego ugrupowania. Został wiceprezydentem Warszawy, gdy stolica rządził Paweł Piskorski. W 2007 został wiceministrem w MSWiA kierowanym przez Grzegorza Schetynę.  

Po katastrofie smoleńskiej  i odwołaniu z pełnionej funkcji ministra Bogdana Klicha Siemoniak stanął na czele MON w rządzie Donalda Tuska. Od września 2014 był również wicepremierem w rządzie Ewy Kopacz.  

Jest posłem na Sejm VIII, IX i X kadencji oraz wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej. 13 grudnia 2023 r. został powołany na stanowisko ministra – członka Rady Ministrów oraz koordynatora służb specjalnych.

Tomasz Siemoniak jako koordynator służb specjalnych rozpoczął reformę podległych sobie instytucji, ale na razie bez widocznych efektów. Zapowiedział m.in. wzmocnienie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (przywrócenie delegatur) i likwidację CBA, następnie przekazanie kompetencji tej ostatniej instytucji do policji.

Ochrona ludności cywilnej i przygotowanie państwa na kryzys

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wojsko
Siemoniak i Błaszczak spierają się o przyszłość armii. "Niech Pan się lepiej zajmie pakowaniem kartonów"
Wojsko
Rakieta pod Bydgoszczą. Tomasz Siemoniak: Niemożliwe, aby minister obrony nie wiedział
Polityka
Sondaż: Donald Tusk chce fortyfikować granicę wschodnią. Co sądzą o tym Polacy?
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać