Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał przełomowy wyrok w sprawie liczenia pięcioletniego terminu, od którego zależy, czy odpłatne zbycie nieruchomości mieszkalnych podlega PIT czy nie. Stanowisko sądu jest bardzo korzystne dla podatników i jeśli się utrwali, w wielu przypadkach pozwoli sprzedać mieszkanie szybciej bez podatku.
Sprzedaż mieszkania — kiedy bez PIT
Kanwą sporu w sprawie była interpretacja indywidualna. We wniosku podatnik wyjaśnił, że w czerwcu 2013 r. razem z matką podpisał ze spółdzielnią umowę na budowę mieszkania i miejsca postojowego. Nieruchomości zostały mu wydane w połowie października 2014 r., co potwierdzał protokół przekazania. Z wniosku wynikało, że akt notarialny przeniesienia odrębnej własności nastąpił dopiero w styczniu 2015 r. Niemniej podatnik uważał, że od sprzedaży mieszkania z garażem w 2020 r. nie musi płacić PIT. W jego ocenie zbycie nastąpi bowiem po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym lokal został wybudowany.
Czytaj więcej
Przymusowa sprzedaż mieszkania spadkowego wynikająca z tego, że zmarły przed śmiercią podpisał umowę przedwstępną i miał sfinalizować transakcję przed upływem 5 lat od nabycia, może być opodatkowana PIT na zasadach jakie obowiązywałby spadkodawcę.
Fiskus nie chciał o tym słyszeć. Jego zdaniem umowa o budowę lokalu ze spółdzielnią nie jest umową przenoszącą jego własność. Jest to swego rodzaju umowa przedwstępna, na podstawie której spółdzielnia zobowiązuje się do wybudowania określonej nieruchomości. Fiskus tłumaczył, że w ustawie o PIT nie ma definicji budowy. Jednak z prawa budowlanego wynika, że uczestnikiem procesu budowlanego, tj. osobą, która buduje, jest inwestor. A tym w sprawie jest spółdzielnia.
Dlatego zdaniem urzędników pojęcie wybudowania lokalu mieszkalnego z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT należy wiązać z osobą inwestora. W konsekwencji fiskus uznał, że pięcioletni termin, od którego zależy, czy odpłatne zbycie będzie podlegało PIT czy nie, rozpoczął swój bieg od końca roku, w którym doszło do przeniesienia prawa własności. A licząc od końca 2015 r., termin pięciu lat w 2020 r. jeszcze nie upłynął. Zatem sprzedaż spółdzielczego lokum będzie podlegała opodatkowaniu.