Fiskus: łódka jest do rekreacji, a nie do prowadzenia biznesu

Spółka nie może rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów wydatków na zakup motorówki. Nawet jak organizuje na niej szkolenia oraz imprezy integracyjne.

Publikacja: 09.03.2024 20:52

Spółka nie może rozliczyć w kosztach zakupu motorówki

Spółka nie może rozliczyć w kosztach zakupu motorówki

Foto: AdobeStock

Taka jest konkluzja interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią spółka z o.o. zajmująca się handlem detalicznym w sieci franczyzowej. Kupiła łódź motorową, która jest wykorzystywana do celów firmowych. Organizowane są na niej szkolenia i zebrania. Odbywają się również imprezy integracyjne.

Spółka chce rozliczyć łódkę w kosztach CIT. Wydatki na jej nabycie zamierza amortyzować. Do kosztów zaliczy więc rozłożone w czasie odpisy amortyzacyjne. Inne wydatki (opłaty portowe, serwisy, naprawy, wyposażenie, ubezpieczenie, eksploatacja) będą rozliczane na bieżąco.

Czy jest to możliwe? Spółka uważa, że tak. Podkreśla, że organizowane na łódce szkolenia podnoszą kompetencje zatrudnionych osób. Na zebraniach omawia się wyniki działalności operacyjnej oraz ustala bieżącą strategię handlową. Natomiast imprezy integracyjne wiążą pracowników z firmą. Ma to ogromne znaczenie, gdyż rynek pracy jest coraz bardziej wymagający, a dodatkowo w najbliższym sąsiedztwie otworzyła się silna sieciowa konkurencja, która dokłada wszelkich starań, by pozyskać specjalistów z branży.

Kolejny argument: na burcie znajduje się duże i widoczne logo firmy, a w innych miejscach oznaczenia graficzne, które przypominają o jej istnieniu.

To wszystko przemawia, zdaniem spółki, za rozliczeniem kosztów. Twierdzi, że między wydatkami a przychodami z działalności istnieje przynajmniej pośredni związek. Dodaje też, że motorówka nie jest wykorzystywana do celów prywatnych wspólników czy członków zarządu.

Czy łódź motorowa jest kosztem uzyskania przychodów?

Fiskusa to jednak nie przekonało. Jego zdaniem, motorówka nie może być środkiem trwałym. Nie jest bowiem wykorzystywana w działalności gospodarczej spółki, czyli w handlu detalicznym w sieci franczyzowej. Została kupiona tylko po to, aby organizować na niej szkolenia, zebrania oraz imprezy. Nie wystarczy to do uznania jej za środek trwały i rozliczania wydatków na nabycie (poprzez amortyzację) w kosztach.

Czytaj więcej

Skarbówka: Przedsiębiorca nie rozliczy w kosztach zwykłej koszuli i marynarki

Skarbówka wyrzuca większość wydatków z kosztów uzyskania przychodów

A co z pozostałymi wydatkami? Skarbówka także ma obiekcje. Twierdzi, że łódki nie trzyma się po to, aby robić na niej szkolenia, zebrania czy imprezy integracyjne. „Jako fakt notoryjny należy uwzględnić, że głównym celem posiadania łodzi motorowej, wynikającym z istoty takiej jednostki, nie jest cel gospodarczy, lecz rekreacyjny, turystyczny czy sportowy” – piszą urzędnicy. Oznacza to, że nie ma związku pomiędzy wydatkami na utrzymanie motorówki (ubezpieczenie, wyposażenie, opłaty portowe, naprawy, serwis), a przychodami z działalności.

Jedyne, na co fiskus się zgodził, to rozliczenie w kosztach wydatków na eksploatację łódki. Nie poinformował jednak, jakie to wydatki (wydaje się, że przede wszystkim paliwo).

Numer interpretacji: 0111-KDIB1-1.4010.765.2023.1.RH

Taka jest konkluzja interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią spółka z o.o. zajmująca się handlem detalicznym w sieci franczyzowej. Kupiła łódź motorową, która jest wykorzystywana do celów firmowych. Organizowane są na niej szkolenia i zebrania. Odbywają się również imprezy integracyjne.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP