Jeśli dotacja jest przychodem, amortyzacja będzie kosztem

Przedsiębiorca będzie mógł wybrać, w jaki sposób rozliczyć środki trwałe finansowane z subwencji bądź dopłat.

Publikacja: 29.12.2023 02:00

Jeśli dotacja jest przychodem, amortyzacja będzie kosztem

Foto: Adobe Stock

Odpisy amortyzacyjne rozliczymy w kosztach, jeśli dotacja na zakup bądź wytworzenie środka trwałego została zaliczona do przychodów. Taka zasada będzie obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Wprowadza ją ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku.

Jak jest teraz? Z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT wynika, że dotacje, subwencje i dopłaty są przychodem z działalności gospodarczej. Za wyjątkiem związanych z nabyciem środków trwałych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Są też dodatkowe wyłączenia i zwolnienia. Natomiast art. 23 ust. 1 pkt 45 stanowi, że nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, jeśli wydatki na ich nabycie zostały przedsiębiorcy zwrócone.

Czytaj więcej

Od 1 stycznia 2024 r. szybka amortyzacja tam, gdzie duże bezrobocie

Mówiąc prościej, nie ma przychodu, ale nie ma też kosztu. Podobnie jest w ustawie o CIT (choć przepisy są trochę inaczej skonstruowane). Dotacje są zwolnione z podatku, ale odpisów amortyzacyjnych nie zaliczymy do kosztów.

Co się zmieni od 1 stycznia 2024 r.? Przedsiębiorca będzie mógł rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od środków trwałych sfinansowanych dotacją bądź subwencją. Ale jednocześnie musi wykazać taką dotację (subwencję) w przychodach i opodatkować. Powinien o tym zawiadomić urząd skarbowy (nowe przepisy mówią o pisemnym oświadczeniu). Ma na to czas do upływu terminu złożenia zeznania za rok, w którym otrzymał dofinansowanie.

Firma będzie mogła więc wybrać, czy zostaje na starych zasadach (nie ma przychodu i kosztu), czy przechodzi na nowe (jest przychód i koszt).

- Daje to pewne możliwości zaplanowania podatkowych rozliczeń. Na przykład dla przedsiębiorców, którzy są na stracie, korzystniejsze mogą być nowe zasady. Podatku teraz i tak nie płacą, nie zaszkodzi więc im wykazanie dotacji po stronie przychodów. A odpisy amortyzacyjne mogą się przydać w latach, w których będą już mieli dochody – tłumaczy Jarosław Ziółkowski, doradca podatkowy, menedżer w kancelarii ITA DP. Podkreśla jednak, że takie planowanie może spełniać kryteria schematu podatkowego (tzw. MDR) i powinno być zgłoszone fiskusowi.

- Nowe zasady rozliczeń powinny też uprościć życie księgowym. Wyłączanie z kosztów odpisów od środków trwałych sfinansowanych dotacją jest pewną niewygodą – mówi Jarosław Ziółkowski.

- Dziwię się jednak, że ustawodawca wprowadził obowiązek składania dodatkowego oświadczenia w tej sprawie. Generalnie odchodzi się już od takich oświadczeń. Jeśli przedsiębiorca chce coś zadeklarować, zaznacza odpowiedni kwadrat w zeznaniu rocznym. Teraz będzie musiał złożyć pismo w urzędzie, jeśli tego nie zrobi (w PIT do końca kwietnia, a w CIT do końca marca następnego roku) nie skorzysta z nowych zasad rozliczenia – podkreśla Jarosław Ziółkowski.

Podstawa prawna: ustawa z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku (DzU z 2023 r., poz. 1723).

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność