Ulga na ekspansję: jak z niej skorzystać, unikając problemów

Przepisy dotyczące ulgi podatkowej na ekspansję są restrykcyjnie stosowane przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne, przez co w praktyce trudno otrzymać odliczenie od podstawy opodatkowania za jej pośrednictwem. W stanowiskach organów podatkowych dopiero teraz klarują się przesłanki precyzujące możliwość skorzystania z ulgi na ekspansję.

Publikacja: 18.10.2023 02:00

Ulga na ekspansję: jak z niej skorzystać, unikając problemów

Foto: Adobe Stock

Ulga na ekspansję przeznaczona jest dla podatnika, który uzyskuje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (lub – w przypadku podatników CIT – przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych), opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Zgodnie z art. 26gb ust. 1 ustawy o PIT oraz analogicznymi rozwiązaniami określonymi w art. 18eb ustawy o CIT, podatnik ten może wówczas odliczyć od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów, które poniósł w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów do wysokości dochodów uzyskanych z tytułu prowadzonej działalności, ale tylko w sytuacji, gdy dochody te nie przekroczą w danym roku podatkowym 1 mln zł.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości