Nowe zasady rozliczania opakowań zwrotnych

VAT od niezwróconych butelek objętych systemem kaucyjnym będzie rozliczał podmiot wprowadzający napoje do sprzedaży dokonując rocznej korekty.

Publikacja: 11.10.2023 02:00

Nowe zasady rozliczania opakowań zwrotnych

Foto: Adobe Stock

W dniu 30 sierpnia 2023 r. Prezydent podpisał ustawę z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta jest implementacją rozwiązań w zakresie traktowania odpadów i opakowań przewidzianych w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (Dz. Urz. UE L 155 z 12.06.2019, str. 1).

Omawiane przepisy ustawy wprowadzają w Polsce tzw. system kaucyjny, w którym przy dystrybucji produktów w opakowaniach na napoje jednorazowego albo wielokrotnego użytku pobierana będzie kaucja zwracana w momencie zwrotu takiego opakowania lub odpadu opakowaniowego powstałego z opakowania objętego systemem kaucyjnym. Rozwiązanie to stanowi niemałą rewolucję na rynku odpadów jak i regulacji o odpadach. Wspomniane zmiany nie pozostają bez wpływu dla podatku VAT co wprost wynika z art. 3 ustawy z 13 lipca 2023 r.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą