Wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą okiem fiskusa

Jedną z kategorii podlegających opodatkowaniu w reżimie estońskiego CIT są tzw. wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą. Warto podkreślić, że jest to zagadnienie charakterystyczne wyłącznie dla opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, co oznacza, że nie występuje ono w przypadku opodatkowania klasycznym CIT.

Publikacja: 06.09.2023 02:00

Wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą okiem fiskusa

Foto: Adobe Stock

Definicja ani katalog wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie został przez ustawodawcę ściśle określony, a tym samym ma charakter otwarty. Określenie czy mamy do czynienia z wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą w myśl art. 28m ust. 1 pkt. 3 ustawy o CIT oraz obowiązek uiszczenia podatku od poszczególnych rodzajów wydatków każdorazowo wymaga odrębnej analizy.

Jak wskazało Ministerstwo Finansów w Przewodniku do ryczałtu od dochodów spółek z 23 grudnia 2021 r.: „ (…) w ocenie wydatków kwalifikujących się do tego rodzaju dochodów można się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 [ustawy o CIT], wynikającą z praktyki podmiotu jak również bogatego orzecznictwa sądowo-administracyjnego. Wprawdzie pojęcie „wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą” nie jest tożsame z pojęciem „wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów”, jednak należy zwrócić uwagę na podobieństwo, jakie może je cechować. Podobieństwa pomiędzy wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą a wydatkami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodu, należy upatrywać przede wszystkim w celu ich poniesienia.”

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo drogowe
Tragiczny wypadek na A1 - są nowe fakty. Ziobro: BMW jechało 253 km/h
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Prawo karne
Ważne dla kierowców: nowy typ przestępstwa od 1 października
Prawo karne
Kierowca autobusu przejechał 19-latkę. Usłyszał wyrok za zabójstwo
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy