Towar od małżonka w kosztach firmy? Skarbówka nie ma nic przeciwko

Mąż może kupić od żony meble i rozliczyć je w kosztach swojego biznesu. Wspólność majątkowa nie przeszkadza.

Publikacja: 10.08.2023 03:00

Towar od małżonka w kosztach firmy? Skarbówka nie ma nic przeciwko

Foto: Adobe Stock

Ta interpretacja ucieszy przedsiębiorców, którzy handlują ze swoją drugą połówką. Fiskus potwierdził, że zakupy od małżonka można rozliczyć w kosztach swojej firmy. Także wtedy, gdy w małżeństwie jest wspólność majątkowa.

Z pytaniem do skarbówki wystąpił przedsiębiorca zajmujący się stolarką okienną i drzwiową. Swoje produkty rozprowadza głównie przez internet. Chce poszerzyć asortyment o meble z drewna, płyty MDF i elementy stalowe. Dostawcą mebli ma być jego żona, która zajmuje się produkcją domków mobilnych. Cena jest porównywalna z rynkową. Zakupy będą dokumentowane fakturami. Małżonkowie mają wspólnotę majątkową.

Czy wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Fiskus nie miał nic przeciwko. Podkreślił, że przepisy ustawy o PIT nie ograniczają możliwości zawierania transakcji sprzedaży towarów między małżonkami prowadzącymi odrębne firmy. W takiej sytuacji mamy do czynienia z dwoma różnymi podmiotami gospodarczymi. Każdy z małżonków prowadzi samodzielną działalność i transakcje są rozliczane tak jak między przedsiębiorcami.

Czytaj więcej

Fiskus jest za kosztami w małżeństwie

Z odpowiedzi skarbówki wynika też, że w tej sprawie nie ma zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT. Przepis ten wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wartość własnej pracy małżonka. Skoro jednak żona ma swoją firmę, to nie świadczy pracy, tylko sprzedaje towary jako odrębny podmiot gospodarczy.

Fiskusowi nie przeszkadzało też, że małżonkowie mają wspólność majątkową. Przypomniał tylko, że warunki transakcji nie mogą odbiegać od rynkowych.

To nie pierwsze korzystne stanowisko skarbówki w kwestii rozliczeń męża i żony. Wcześniej wypowiedziała się np. w sprawie prawniczki prowadzącej kancelarię radcy prawnego. Współpracuje ze swoim mężem, który także jest prawnikiem i zarabia na życie we własnej kancelarii.

Małżonkowie mają wspólnotę majątkową. Podpisali umowę o świadczenie usług prawnych. Wynagrodzenie jest wyliczane zgodnie ze standardami rynkowymi. Prawniczka może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów – przyznał fiskus.

Numer interpretacji: 0112-KDIL2-2.4011.460.2023.2.IM

Ta interpretacja ucieszy przedsiębiorców, którzy handlują ze swoją drugą połówką. Fiskus potwierdził, że zakupy od małżonka można rozliczyć w kosztach swojej firmy. Także wtedy, gdy w małżeństwie jest wspólność majątkowa.

Z pytaniem do skarbówki wystąpił przedsiębiorca zajmujący się stolarką okienną i drzwiową. Swoje produkty rozprowadza głównie przez internet. Chce poszerzyć asortyment o meble z drewna, płyty MDF i elementy stalowe. Dostawcą mebli ma być jego żona, która zajmuje się produkcją domków mobilnych. Cena jest porównywalna z rynkową. Zakupy będą dokumentowane fakturami. Małżonkowie mają wspólnotę majątkową.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja