Fiskus jest za kosztami w małżeństwie

Lekarka może rozliczyć w swoim biznesie wydatki na usługi zdrowotne wykonywane dla jej pacjentów przez męża.

Publikacja: 01.03.2023 07:31

Fiskus jest za kosztami w małżeństwie

Foto: Adobe Stock

O interpretację wystąpiła prowadząca własną działalność lekarka. Opłaca podatek liniowy, prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Chce korzystać z pomocy swojego męża, który także jest lekarzem i ma własną firmę. Zapowiedziała, że podpiszą umowę na świadczenie usług zdrowotnych dla jej pacjentów. Rozliczać się będą według stawki godzinowej (zgodnie ze standardem rynkowym). Mają wspólność majątkową.

Czytaj więcej

Prawniczka rozliczy fakturę od męża

Czy lekarka może zaliczyć wydatki do podatkowych kosztów? Uważa, że tak. Nie ma wątpliwości, że są to wydatki ponoszone w celu uzyskania przychodów. Jej zdaniem w tej sprawie nie stosuje się art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, który wyłącza z kosztów wartość własnej pracy małżonka. Mąż ma własną firmę, nie świadczy więc pracy, tylko wykonuje usługi jako odrębny i niezależny przedsiębiorca – podkreśla lekarka.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Przyznał, że art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT nie dotyczy usług wykonywanych przez przedsiębiorcę dla firmy małżonka. W takiej sytuacji mamy do czynienia z dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi. Każdy z małżonków prowadzi samodzielną działalność i transakcje są rozliczane tak jak między przedsiębiorcami.

Wobec tego wydatki na usługi zdrowotne świadczone przez męża są kosztem uzyskania przychodów w firmie żony (interpretacja nr 0115- KDIT3.4011.871.2022.2.JG).

Korzystne dla przedsiębiorców są też wcześniejsze interpretacje. Przykładowo w sprawie prawniczki prowadzącej kancelarię radcy prawnego. Współpracuje ze swoim mężem, który także jest prawnikiem i ma własną kancelarię.

Małżonkowie mają wspólność majątkową. Podpisali umowę o świadczenie usług prawnych. Wynagrodzenie jest wyliczane zgodnie ze standardami rynkowymi, na podstawie liczby godzin poświęconych na wykonanie świadczenia. Czy prawniczka może je zaliczyć do podatkowych kosztów? Tak, fiskus nie ma nic przeciwko (interpretacja nr 0113-KDIPT2-1.4011.2. 2022.3.MGR).

Kolejna sprawa – właścicielka hurtowni płyt meblowych oraz akcesoriów stolarskich współpracuje z mężem, który zajmuje się transportem. Odbiera towary i dostarcza klientom. Za te czynności wystawia fakturę (prowadzi bowiem własną działalność). Żona podkreśla, że musi korzystać z jego usług, ponieważ sama nie jest w stanie obsłużyć wszystkich zamówień, które ze względu na specyfikę branży realizowane są z usługą dostawy do klienta.

Wydatki mogą być podatkowym kosztem – przyznała skarbówka (interpretacja nr 0113-KDIPT2-1.4011.257. 2022.2.AP).

Strony transakcji muszą jednak pamiętać, aby jej warunki nie odbiegały od rynkowych – podkreśla za każdym razem proszony o interpretację fiskus.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego