Sąd: Ustawodawca dopuścił podwójną korzyść podatkową

Od 1 stycznia 2022 r. koszty kwalifikowane mogą być odliczane od dochodu z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, ale jednocześnie nadal możliwe jest ich odliczenie od dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych.

Publikacja: 28.06.2023 02:00

Sąd: Ustawodawca dopuścił podwójną korzyść podatkową

Foto: Adobe Stock

We wrześniu 2022 r. spółka wystąpiła o interpretację ustawy o CIT w zakresie ustalenia, czy może stosować ulgę B+R w powiązaniu z preferencją IP Box. Wskazała przy tym konkretny schemat rozliczenia. Chciała wydatki z tytułu prac badawczo-rozwojowych wykazywać jako koszty z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, z których dochody są opodatkowane preferencyjną 5 proc. stawką CIT, czyli IP Box. Zaznaczyła jednak, że same wydatki z tytułu prac badawczo-rozwojowych nie zostaną wykazane przez jako koszty z działalności opodatkowanej na zasadach ogólnych, uzyskiwanych w tych samych okresach w roku podatkowym, co przychody opodatkowane na zasadzie IP Box. W związku z tym z poniesionych w roku podatkowym wydatków na działalność badawczo-rozwojową, spółka chciała rozliczyć ulgę B+R w ramach dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?