Sąd: Ustawodawca dopuścił podwójną korzyść podatkową

Od 1 stycznia 2022 r. koszty kwalifikowane mogą być odliczane od dochodu z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, ale jednocześnie nadal możliwe jest ich odliczenie od dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych.

Publikacja: 28.06.2023 02:00

Sąd: Ustawodawca dopuścił podwójną korzyść podatkową

Foto: Adobe Stock

We wrześniu 2022 r. spółka wystąpiła o interpretację ustawy o CIT w zakresie ustalenia, czy może stosować ulgę B+R w powiązaniu z preferencją IP Box. Wskazała przy tym konkretny schemat rozliczenia. Chciała wydatki z tytułu prac badawczo-rozwojowych wykazywać jako koszty z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, z których dochody są opodatkowane preferencyjną 5 proc. stawką CIT, czyli IP Box. Zaznaczyła jednak, że same wydatki z tytułu prac badawczo-rozwojowych nie zostaną wykazane przez jako koszty z działalności opodatkowanej na zasadach ogólnych, uzyskiwanych w tych samych okresach w roku podatkowym, co przychody opodatkowane na zasadzie IP Box. W związku z tym z poniesionych w roku podatkowym wydatków na działalność badawczo-rozwojową, spółka chciała rozliczyć ulgę B+R w ramach dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek