Będą zmiany w podatku Belki dla drobnych ciułaczy. "Jakaś forma kwoty wolnej"

Ministerstwo finansów pracuje nad zmianami w podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Jak ujawnił wiceszef tego resortu Artur Soboń będzie to "jakaś forma kwoty wolnej".

Publikacja: 08.10.2022 17:30

Artur Soboń

Artur Soboń

Foto: TV.RP.PL

Soboń był gościem w telewizji Polsat.  Zapytany,  dlaczego rząd nie zajmuje się podatkiem Belki, powiedział, że ministerstwo myśli nad różnymi rozwiązaniami w tej sprawie.

- Głupotą byłoby branie się za to w taki sposób, żeby stworzyć przewagę którejś z form oszczędzania. Na przykład preferować depozyty kosztem rynku kapitałowego lub odwrotnie. Jeśli miałoby być wprowadzone jakieś rozwiązanie, to musiałoby ono obejmować oba te rodzaje oszczędzania. I musiałoby to być rozwiązanie wydyskutowane z bankami i ze wszystkimi, którzy są operatorami tego systemu - powiedział wiceminister.

Poinformował, że nie ma szansy, aby podatek Belki od zysków kapitałowych został zlikwidowany, ale resort finansów sprawdza, jakie rozwiązanie mogłoby być korzystne dla osób najsłabszych oraz posiadających niewielkie oszczędności.

Czytaj więcej

MF: nie będzie likwidacji podatku giełdowego

- Nie widzę dzisiaj sensu, żeby ci, którzy mają ogromne pieniądze i inwestują je na giełdzie, mieli być zwolnieni z podatku Belki. Nie ma takiego powodu, nie ma takiego uzasadnienia. Nie ma w tym żadnej logiki, bo to w żaden sposób nie wpłynie pozytywnie na rynek kapitałowy - wyjaśnił Soboń. - Myślimy  nad rozwiązaniem dla tych, którzy oszczędzają parę złotych. Nigdy o tym nie mówiliśmy. [Będzie to] jakaś forma kwoty wolnej. To nie jest proste w podatku Belki, ale nad tego typu rozwiązaniem myślę - powiedział.

Wiceminister nie podał żadnych szczegółów.

-  Nie ma na razie żadnej decyzji w tej sprawie. Ale to jedyne rozwiązanie, które warto przemyśleć, bo likwidacja podatku Belki od zysków kapitałowych, byłaby czymś, co nie przyniosłoby żadnych korzyści ani dla oszczędzających, ani dla rynku kapitałowego - stwierdził.

Gość Polsatu zapewnił, że rząd zmierza do upraszczania podatków. Według Sobonia ostatnim etapem zmian w podatkach dochodowych dla firm ma być nowelizacja ustawy o CIT, która  obniża biurokrację i ograniczy obowiązki dokumentacyjne dużych firm.

Wiceminister finansów mówił także o likwidacji ulgi na złe długi i odłożeniu na trzy lata minimalnego CIT, co ma być dla przedsiębiorców korzystne.

Soboń dodał także, że nie ma planów zwiększania świadczeń społecznych, w tym 500 plus.

Czytaj więcej

Sejm uchwalił zmiany w CIT i VAT. Tarcza antyinflacyjna przedłużona
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach