Zdalne świadczenie usług staje się normą, ale rozliczenie tego typu działalności wciąż budzi wiele pytań. Fiskus wyjaśnił w interpretacji, jak ma się rozliczać Ukrainiec, który świadczy swoje usługi z terytorium Polski. Z pytaniem w tej sprawie wystąpił obywatel Ukrainy, który od 2019 r. mieszka w Polsce. Chciałby zarejestrować działalność gospodarczą w Ukrainie, ale wykonywać usługi zdalnie z naszego kraju. Będzie wykonywać wizualizacje budynków 3D na rzecz kontrahentów z Ukrainy.

Czytaj więcej

Fiskus ułatwia pracodawcom rozliczenie Ukraińców

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej rozstrzygnął, że centrum interesów osobistych i gospodarczych podatnika jest w Polsce. To oznacza, że podlega on tu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia ich źródeł.

Skoro będzie wykonywał działalność zdalnie z terytorium Polski, przy jednoczesnym miejscu zamieszkania w tym kraju, to spełnia warunki uznania jej za prowadzoną za pomocą zakładu, o którym mowa w art. 5 Konwencji między Rządem RP a Rządem Ukrainy.

„Dochód z prowadzonej działalności, który może być przypisany temu zakładowi, podlegać będzie opodatkowaniu tylko w Polsce. Nie ma miejsca podwójne opodatkowanie, a tym samym nie ma zastosowania metoda o unikaniu podwójnego opodatkowania (metoda wyłączenia z progresją)” – wyjaśnił dyrektor KIS.

Podatnik może płacić PIT na zasadach ogólnych lub ryczałt.

Numer interpretacji: 0114-KDIP3-2.4011.171.2022.4.JM