Intensywność pomocy ustala się na dzień wydania decyzji o wsparciu

Zmiana statusu przedsiębiorcy w toku realizacji inwestycji na podstawie decyzji o wsparciu nie wpływa na wskaźnik maksymalnej intensywności pomocy publicznej, a tym samym na wysokość przysługującego spółce zwolnienia z podatku dochodowego.

Publikacja: 17.07.2022 10:21

Intensywność pomocy ustala się na dzień wydania decyzji o wsparciu

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 27 maja 2022 r. (0111- KDIB1-3.4010.199.2022.1.JKU).

Spółka wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. We wniosku wskazała, że uzyskała decyzję o wsparciu z 2 grudnia 2020 r., wydaną na podstawie przepisów ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Na moment uzyskania decyzji o wsparciu spółka posiadała status średniego przedsiębiorcy. Od 1 stycznia 2022 r. spółka na skutek przekroczenia pułapów, o których mowa w art. 2 załącznika I rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu, spełnia warunki do uznania jej za dużego przedsiębiorcę. Do 31 grudnia 2021 r. spółka poniosła część nakładów inwestycyjnych jako średni przedsiębiorca. Z uwagi na to, że nowa inwestycja jest w toku realizacji przez spółkę, nakłady inwestycyjne w dalszej części będą ponoszone od 1 stycznia 2022 r., tj. po uzyskaniu statusu dużego przedsiębiorcy. Do momentu zmiany statusu przedsiębiorstwa spółka używała na potrzeby kalkulacji puli dostępnej pomocy publicznej wskaźnika intensywności pomocy publicznej w wysokości 60 proc. (50 proc. właściwe dla województwa podkarpackiego powiększone o 10 proc. dla średniego przedsiębiorcy).

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego