Można już korzystać z nowej ulgi na składki

Część przedsiębiorców odliczy wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne. Także te z pierwszej połowy roku. Są jednak limity i ograniczenia

Publikacja: 07.07.2022 16:43

Można już korzystać z nowej ulgi na składki

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorcy na liniowym PIT, ryczałtowcy i kartowicze mogą już w lipcu, przy rozliczaniu podatku za czerwiec (albo drugi kwartał), skorzystać z nowej ulgi na składki zdrowotne. Rozliczają je w różny sposób, w zależności od formy opodatkowania.

Zgodnie z nowelizacją Polskiego Ładu przedsiębiorcy, którzy są na liniowym PIT, mają dwie możliwości. Pierwsza – zaliczyć składki zdrowotne do kosztów uzyskania przychodów. Druga – odliczyć od dochodu. Na tych samych zasadach mogą rozliczyć składki za osoby współpracujące, np. małżonka albo rodzica.

Czytaj więcej

Przejście na skalę w lipcu czy po zakończeniu roku

Ulga ma jednak limit. W 2022 r. wynosi 8,7 tys. zł (w następnych latach będzie waloryzowany). Limit kwotowy powoduje, że jeden przedsiębiorca może odliczyć wszystkie wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne, a drugi, mający większe dochody, tylko część.

Lepiej do kosztów


Nowelizacja Polskiego Ładu weszła 1 lipca, biznes rozliczy jednak też składki zapłacone wcześniej.

Przedsiębiorca już przy obliczaniu zaliczek za czerwiec albo drugi kwartał 2022 r. może uwzględnić składki zdrowotne zapłacone przed wejściem w życie nowych przepisów – informuje Ministerstwo Finansów. 


Jak to zrobić? Z przepisu przejściowego do nowelizacji Polskiego Ładu wynika, że przedsiębiorca przy wyliczaniu zaliczki za czerwiec albo drugi kwartał może zaliczyć składkę do kosztów albo odliczyć od dochodu. Może się więc zdarzyć, że już w lipcu skonsumujemy cały limit ulgi.

Co jest lepsze: zaliczenie do kosztów czy odliczenie od dochodu? – pyta jeden z naszych czytelników. W „Rzeczpospolitej” z 20 czerwca pisaliśmy, że korzystniejsze jest zaliczenie do kosztów. Dzięki temu mamy niższy dochód. A u przedsiębiorców na liniowym PIT dochód jest nie tylko podstawą opodatkowania, ale także podstawą wymiaru składki zdrowotnej. Za jednym zamachem zmniejszymy więc podatek i wpłatę do ZUS. Tej dodatkowej korzyści nie będzie, jeśli składkę zdrowotną odliczymy od dochodu. Wtedy zapłacimy tylko niższy podatek.

Potwierdza to Ministerstwo Finansów.

Czytaj więcej

Ponowny wybór podatku od wynajmu

Konsekwencją zaliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne do kosztów uzyskania przychodu będzie pomniejszenie podstawy do wyliczenia składki zdrowotnej. Składka odliczana od podstawy opodatkowania nie wpłynie na podstawę obliczenia składki zdrowotnej – pisze resort finansów.

Za zaliczeniem składki do kosztów przemawia jeszcze jeden argument. Otóż dzięki temu przedsiębiorcy mogą je rozliczyć nawet wtedy, gdy mają z działalności stratę. Składki powiększają bowiem stratę, którą wolno odliczyć w następnych latach.


Nie da się podwójnie


Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca zaliczy do kosztów 8,7 tys. zł, a zapłaci więcej składek? Czy może nadwyżkę odliczyć od dochodu? Nie, limit jest wspólny. Nowe regulacje (chodzi o art. 23 ust. 1 pkt 58 oraz art. 30c ust. 2 ustawy o PIT) stanowią, że łączna wysokość składek zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów lub odliczonych od dochodu nie może przekroczyć 8,7 tys. zł rocznie.


W stałej wysokości

Kolejne pytanie: czy z nowej ulgi skorzystają przedsiębiorcy, którzy płacą zaliczki uproszczone (w stałej wysokości, liczone od dochodu z poprzednich lat)? Tak. Nowelizacja Polskiego Ładu przewiduje dla nich specjalny tryb. Otóż mogą oni pomniejszyć swoje zaliczki o 19 proc. składek. Zrobią to jednak dopiero w sierpniu, przy rozliczaniu lipca.

Przedsiębiorca na liniowym podatku, wpłacający zaliczki w formie uproszczonej, będzie mógł po raz pierwszy odliczyć zapłacone od stycznia do czerwca składki zdrowotne od zaliczki miesięcznej opłacanej za lipiec, czyli w sierpniu 2022 r. – informuje Ministerstwo Finansów. Przypomina też o limicie ulgi.

W sumie do odliczenia przy zaliczkach uproszczonych jest 19 proc. z kwoty 8,7 tys. zł, czyli 1653 zł – podkreśla resort finansów.


Skarbówka potwierdza też, że przedsiębiorca może jednocześnie obniżać uproszczone zaliczki i zaliczać składki zdrowotne do kosztów uzyskania przychodów. Oczywiście do wysokości limitu.

Ulgę dostaną też przedsiębiorcy na ryczałcie oraz karcie podatkowej (patrz ramka). Preferencji nie mają ci, którzy są na skali.

Uproszczone formy


Połowa na ryczałcie, 19 proc. na karcie

Przedsiębiorcy na ryczałcie mogą odliczyć od przychodu połowę składek zdrowotnych. Także zapłaconych za osoby współpracujące w działalności. Ulga jest również na składki z pierwszej połowy roku, odprowadzone przed 1 lipca (dzień wejścia w życie nowelizacji Polskiego Ładu). Można je odliczyć już przy obliczaniu ryczałtu za czerwiec albo drugi kwartał. Tak wynika z przepisów przejściowych do nowelizacji.

Co z przedsiębiorcami, którzy zmienią w lipcu ryczałt na skalę? Odliczą tylko składki przypadające na okres, w którym byli na ryczałcie. Na skali nie ma bowiem nowej ulgi.

Z odliczenia w ogóle nie skorzysta ryczałtowiec, który zdecyduje się na zmianę formy opodatkowania po zakończeniu roku. Wtedy cały 2022 r. rozliczy na skali. Podobnie jest przy przejściu na skalę z liniowego PIT, przedsiębiorca, który dokona takiego wyboru, nie skorzysta z ulgi.

Odliczenie dostali też kartowicze. Mogą odpisać od podatku 19 proc. składki, także zapłaconej w pierwszej połowie roku.

Przedsiębiorcy na liniowym PIT, ryczałtowcy i kartowicze mogą już w lipcu, przy rozliczaniu podatku za czerwiec (albo drugi kwartał), skorzystać z nowej ulgi na składki zdrowotne. Rozliczają je w różny sposób, w zależności od formy opodatkowania.

Zgodnie z nowelizacją Polskiego Ładu przedsiębiorcy, którzy są na liniowym PIT, mają dwie możliwości. Pierwsza – zaliczyć składki zdrowotne do kosztów uzyskania przychodów. Druga – odliczyć od dochodu. Na tych samych zasadach mogą rozliczyć składki za osoby współpracujące, np. małżonka albo rodzica.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Sprzedali odziedziczone mieszkanie. Zapędy fiskusa musiał zastopować sąd
Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
Sądy i trybunały
Pracownicy sądów i prokuratur przedstawili swoje żądania Bodnarowi
Zadania
Zielona rewolucja w polskich miastach. Muszą stworzyć plany klimatyczne
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Prawo karne
Polak skazany na dożywocie w Kongu jest już na wolności