Rezygnacja ze zwolnienia jest skuteczna po złożeniu oświadczenia

Dopóki istnieje podstawa do zwolnienia z opodatkowania dostawy, to również powiązana z nią zaliczka korzysta ze zwolnienia, nawet jeśli strony deklarują zamiar opodatkowania transakcji. Do wyboru opodatkowania nie wystarcza zgodna wola wyrażona przez kontrahentów transakcji sobie nawzajem, musi ona jeszcze zostać w odpowiedni sposób wyrażona w oświadczeniu składanym do urzędu skarbowego.

Publikacja: 21.05.2022 17:43

Rezygnacja ze zwolnienia jest skuteczna po złożeniu oświadczenia

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 14 stycznia 2022 r. (I SA/Bk 550/21).

Spółka jako kupujący zawarła umowę przedwstępną sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa. Nieruchomość składa się z działek wraz z prawem własności wszelkich budynków, budowli i urządzeń posadowionych na tych działkach. Część działek objętych umową to nieruchomości zabudowane, a część niezabudowane. W umowie przewidziano, że w sytuacji, gdy planowana dostawa będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, strony umowy złożą oświadczenie o rezygnacji z tego zwolnienia. Spółka zadała pytanie, czy strony mogą złożyć takie oświadczenie i czy zaliczka z tytułu planowanej transakcji, zapłacona przed złożeniem przed strony wspomnianego oświadczenia o wyborze opodatkowania, powiększona o podatek od towarów i usług, daje spółce prawo do odliczenia VAT. Zdaniem spółki, gdy istnieje wola stron umowy, by zrezygnować ze zwolnienia z VAT przy dostawie nieruchomości, opodatkowanie VAT otrzymanej zaliczki jest prawidłowe i w pełni uzasadnione (nawet jeżeli sprzedający otrzyma zaliczkę przed złożeniem we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia i wyborze opodatkowania). W związku zaś z zamiarem wykorzystania nieruchomości przez nabywcę do czynności opodatkowanych, przysługuje mu prawo odliczenia VAT od uiszczonej zaliczki.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty