Ponad 6,5 mld zł rocznie może zyskać budżet państwa na wprowadzeniu systemu kas fiskalnych online. Tak wynika z raportu firmy doradczej KPMG.

Centralny rejestr paragonów to jeden z elementów rządowej walki z szarą strefą. Zgodnie z zapowiedziami wiceministra finansów Leszka Skiby (pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej" z 28 lipca) informacje z kas fiskalnych mają być na bieżąco przekazywane do specjalnego serwera ministerstwa, a tam przetwarzane i analizowane. Zmiany będą wprowadzane stopniowo, od końca 2017 r., a przedsiębiorcy dostaną rok na wymianę kas.

KPMG przeanalizowała konsekwencje tej operacji. I nie ma wątpliwości, że jest szansą na uszczelnienie systemu podatkowego. Pokazują to doświadczenia innych państw, takich jak Węgry, Chorwacja, Turcja czy Bułgaria.

Większe wpływy do budżetu

– Po wdrożeniu systemu kas fiskalnych online powinny wzrosnąć wpływy do budżetu państwa, i to nie tylko z VAT (ponad 2,8 mld zł rocznie), ale też podatków dochodowych (CIT i PIT). Budżet zyska też na zwiększeniu efektywności kontroli skarbowej – mówi Paweł Darski, starszy menedżer w zespole doradczym dla administracji publicznej i infrastruktury w KPMG w Polsce. Wydatki na wdrożenie nowego systemu szacuje na 370 mln zł.

Wydatki dla firm

A ile to będzie kosztowało przedsiębiorców? Autorzy raportu szacują, że za kasę online firma zapłaci około 1,8 tys. zł netto. Plus 20 zł miesięcznie na transmisję danych.

Pojawią się też oszczędności. Firmom, które używają kas dwurolkowych bez pamięci fiskalnej, odpadną koszty zakupu i wymiany takich rolek (100–600 zł rocznie) oraz ich magazynowania. Ma zniknąć składanie na koniec miesiąca papierowych podsumowań, zmaleje uciążliwość kontroli, pewne się staną stosowane stawki VAT (dzięki automatycznej aktualizacji z systemu centralnego).

Pamiętajmy też, że przedsiębiorca może skorzystać z ulgi na zakup kasy i odliczyć 90 proc. wydanej kwoty (cena netto), nie więcej niż 700 zł. Odliczy też VAT naliczony z faktury za kasę, a wydatek netto zaliczy do kosztów uzyskania przychodów.

Przypomnijmy, że wystawiać paragony fiskalne musi ten, kto sprzedaje towary bądź świadczy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Obowiązuje limit obrotów zwalniający z rejestrowania sprzedaży w kasie – obecnie 20 tys. zł rocznie. Wiele branż (np. prawnicy) jest jednak wyłączonych z tego zwolnienia.

Kasy fiskalne online to tylko część operacji uszczelniania systemu podatkowego. Od 1 lipca obowiązują już przepisy o Jednolitym Pliku Kontrolnym (nowa, elektroniczna postać ksiąg i dokumentów), które mają ułatwić weryfikację firmowych rozliczeń. MF zapowiada też wprowadzenie centralnego rejestru faktur.