Pomoc dla WOŚP wymaga rozliczenia się z fiskusem

Aby określić skutki podatkowe przekazania towarów na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, należy przeanalizować regulamin platformy handlowej, za pośrednictwem której darczyńca chce uczestniczyć w 30. finale.

Publikacja: 16.01.2022 07:35

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

- Nasza spółka (podmiot prawa handlowego) ma zamiar wspomóc w tym roku 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Chcemy przekazać na rzecz WOŚP produkowane przez nas towary (z logo spółki w atrakcyjnym opakowaniu). W związku z tym, że standardowo jednym z kanałów dystrybucji naszych towarów jest zewnętrzna internetowa platforma handlowa, również w ten sposób chcemy uczestniczyć w akcji. Zamierzamy więc wystawić na licytację towar, a pieniądze uzyskane z licytacji przekazać na rzecz WOŚP. Mamy jednak wątpliwość jak rozliczyć planowane przedsięwzięcie na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Czy mamy do czynienia z darowizną, czy ze sprzedażą towarów? – pyta czytelniczka.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów