Gdy księga nierzetelna, mogą być kłopoty

Nierzetelna księga nie może być dowodem w postępowaniu podatkowym. Księga wadliwa owszem, o ile wady nie mają istotnego znaczenia dla sprawy

Aktualizacja: 03.08.2009 07:22 Publikacja: 03.08.2009 06:30

Gdy księga nierzetelna, mogą być kłopoty

Foto: www.sxc.hu

Jak wynika z art.193 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6122CBCBCF446732123BACFB8A357CA9?id=176376]ordynacji podatkowej [/link](op), księgi podatkowe uważa się za rzetelne, jeżeli dokonywane w nich zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty, a za niewadliwe, gdy prowadzone są zgodnie z zasadami wynikającymi z odrębnych przepisów.

[srodtytul]Nieistotne wady[/srodtytul]

Na podstawie zapisów w księgach podatkowych podatnicy wyliczają podstawy opodatkowania a następnie podatki. Niektóre z nich, np. ewidencje środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, służą do gromadzenia zapisów mających bezpośredni wpływ na wysokość księgowanych kosztów, czyli na obniżanie podstawy opodatkowania. Co do zasady, jedynie księgi podatkowe prowadzone rzetelnie i w sposób niewadliwy stanowią dowód tego, co wynika z zawartych w nich zapisów (art.193 § 1 op). Ale organ podatkowy uznaje jednak za dowód księgi podatkowe, które prowadzone są w sposób wadliwy, jeżeli wady nie mają istotnego znaczenia dla sprawy. Jeżeli więc zapisy w księdze nie są chronologiczne, ale dotyczą tego samego, właściwego okresu rozliczeniowego, to księga dotknięta taką wadą jest dowodem w rozumieniu op. Nie można więc jej pomijać w trakcie kontroli podatkowej czy też toczącego się postępowania podatkowego, określając podstawę opodatkowania i należny podatek.

[srodtytul]Kiedy organ może oszacować[/srodtytul]

Nierzetelność lub wadliwość ksiąg może spowodować, że organy podatkowe będą zmuszone do oszacowania podstawy opodatkowania. Zgodnie bowiem z art. 23 § 1 pkt 2 op organ podatkowy określa podstawę opodatkowania w drodze oszacowania, jeżeli dane wynikające z ksiąg podatkowych nie pozwalają na jej określenie. Jeżeli jednak dane wynikające z ksiąg podatkowych, uzupełnione dowodami zebranymi w toku postępowania podatkowego, pozwalają na określenie podstawy opodatkowania, to należy ją określić na podstawie zebranych danych. Organ podatkowy dokonując oszacowania, musi zastosować jedną z wymienionych w op metod albo, gdy są one nieodpowiednie, oszacować podstawę opodatkowania w inny sposób. W każdym jednak przypadku musi uzasadnić wybór metody oszacowania, w tym przyczyny rezygnacji z metod ujętych w ustawie, oraz zmierzać do określenia podstawy opodatkowania w wysokości zbliżonej do rzeczywistej.

[srodtytul]Nierzetelna, a jednak rzetelna[/srodtytul]

Z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170518]rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów[/link] wynika, że w pewnych wypadkach księga obiektywnie nierzetelna może być uznana za rzetelną. Zgodnie z § 11 ust. 4 i 5 tego rozporządzenia księgę uznaje się za rzetelną również, gdy:

1) [b]niewpisane lub błędnie wpisane kwoty przychodu nie przekraczają łącznie 0,5 proc. przychodu[/b] wykazanego w księdze za dany rok podatkowy lub przychodu wykazanego w roku podatkowym do dnia, w którym naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej stwierdził te błędy, lub

2) [b]brak właściwych zapisów jest związany z nieszczęśliwym wypadkiem lub zdarzeniem losowym[/b], które uniemożliwiło podatnikowi prowadzenie ksiąg, lub

3) [b]błędy spowodowały podwyższenie kwoty podstawy opodatkowania[/b], w wyjątkiem błędów polegających na niewykazaniu lub zaniżeniu kosztów zakupu materiałów podstawowych oraz kosztów robocizny, lub

4) [b]podatnik uzupełnił zapisy lub dokonał korekty błędnych zapisów w księdze przed rozpoczęciem kontroli[/b] przez naczelnika urzędu skarbowego albo przez organ kontroli skarbowej, lub

5)[b] błędne zapisy są skutkiem oczywistej omyłki[/b], a podatnik ma dowody księgowe odpowiadające warunkom określonym w rozporządzeniu.

Zasady te, dotyczące przychodów, stosuje się odpowiednio w razie stwierdzenia braku zapisów lub błędnych zapisów dotyczących kosztów uzyskania przychodu.

[srodtytul]Odpowiedzialność karna[/srodtytul]

Ze względu na znaczenie ksiąg podatkowych dla prawidłowego rozliczania się z fiskusem w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4B06CDBFB076FEC19013A8313AEC4A80?id=186065]kodeksie karnym skarbowym (k.k.s.)[/link] przewidziano kary dla tych, którzy nie prowadzą lub prowadzą księgi niewłaściwie. Zgodnie z art. 60 tej ustawy przestępstwem skarbowym podlegającym karze grzywny jest:

- nieprowadzenie księgi,

- nieprzechowywanie księgi w miejscu wykonywania działalności lub w miejscu wskazanym przez podatnika jako jego siedziba, przedstawicielstwo lub oddział, a jeżeli prowadzenie księgi zostało zlecone biuru rachunkowemu lub innemu uprawnionemu podmiotowi, to w miejscu określonym w umowie z biurem rachunkowym lub w miejscu wskazanym przez kierownika jednostki,

- niezawiadomienie w terminie właściwego organu o prowadzeniu księgi przez doradcę podatkowego lub inny podmiot upoważniony do prowadzenia ksiąg.

W wypadku gdy wymienione czyny są mniejszej wagi (w rozumieniu ustawy), to stanowią wykroczenia skarbowe podlegające karze grzywny. Na podstawie art. 61 k.k.s. nierzetelne prowadzenie ksiąg, w zależności od wagi wypadku, może być albo przestępstwem, albo wykroczeniem skarbowym. Na mocy tego samego przepisu wadliwe prowadzenie ksiąg może podlegać jedynie karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

[i]Autor jest doradcą podatkowym, prowadzi Kancelarię Doradztwa Podatkowego „Tax” w Lublinie[/i]

[ramka][b]Co to są księgi podatkowe[/b]

Zgodnie ze słowniczkiem pojęć zawartym w art. 3 pkt 4 op [b]księgami podatkowymi są księgi rachunkowe, podatkowa księga przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, do których prowadzenia, do celów podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązani są podatnicy, płatnicy lub inkasenci.[/b] W innej ustawie dotyczącej prawa podatkowego, w kodeksie karnym skarbowym dodano, że księgami są także inne podobne urządzenia ewidencyjne, do których prowadzenia zobowiązuje ustawa, a w szczególności zapisy kasy rejestrującej (§ 21).

Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170518]rozporządzenie ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów[/link]. Podatnicy zobowiązani do prowadzenia tej księgi podatkowej powinni również prowadzić ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia, a ci, którzy zatrudniają pracowników, również indywidualne karty przychodów pracowników. Mogą również być obowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży oraz, jeśli wykonują działalność kantorową lub prowadzą lombard, do prowadzenia ewidencji specjalnych związanych z prowadzoną działalnością.

Podatnicy opłacający podatek dochodowy w formach zryczałtowanych obowiązani są prowadzić księgi wymienione w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=ED1DC3B0E0AB17E714650082D618DA35?id=77426]ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne[/link].

Ci, którzy opłacają podatek dochodowy w formie karty podatkowej i zatrudniają pracowników, muszą mieć ewidencję zatrudnienia tych osób i prowadzić dla nich karty przychodów. Podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych powinni natomiast mieć następujące księgi: ewidencję przychodów, wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych a także ewidencję wyposażenia. Ci, którzy są pracodawcami, muszą oczywiście również prowadzić karty przychodów pracowników.

Przedsiębiorcy powinni również prowadzić ewidencje przewidziane w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=572A99B60E81B859CC372B70138E65C2?id=172827]ustawie o VAT[/link], w tym dokonywać zapisów w kasie rejestrującej – o ile są zobowiązani do jej stosowania – zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=03759E4DA173924AFB053F3C62453CEE?id=291172]rozporządzeniem ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania[/link]. [/ramka]

Jak wynika z art.193 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6122CBCBCF446732123BACFB8A357CA9?id=176376]ordynacji podatkowej [/link](op), księgi podatkowe uważa się za rzetelne, jeżeli dokonywane w nich zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty, a za niewadliwe, gdy prowadzone są zgodnie z zasadami wynikającymi z odrębnych przepisów.

[srodtytul]Nieistotne wady[/srodtytul]

Pozostało 95% artykułu
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP