Takie wnioski płyną z interpretacji wydanej w październiku przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (IPPB2/415-662/11-3/AK)
Pani A. dostała od rodziców działkę położoną nad jeziorem na terenie przeznaczonym – zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - pod zabudowę letniskową. Wspólnie z mężem postanowili wybudować na działce m.in. dom mieszkalny o powierzchni 163,50 m2. Z dokumentacji projektowej wynika, że budynek ma być trwale związany z gruntem, murowany i zaopatrzony we wszystkie instalacje potrzebne do przebywania i korzystania z niego przez cały rok, a więc m.in. przyłącza - instalację elektryczną, sanitarną oraz wybieralny zbiornik na nieczystości ciekłe. Według pani A. dom ma w pełni zaspokoić potrzeby mieszkaniowe jej rodziny: mieszkanie, w którym jest obecnie zameldowana wraz z mężem jest lokalem służbowym, nie mają oni żadnej innej nieruchomości, która spełniałaby cele mieszkalne. Po wybudowaniu domu małżonkowie zamierzają na przemian korzystać zarówno z niego, jak i z mieszkania w bloku, a po przejściu na emeryturę chcą na stałe przenieść się do domku nad jeziorem.
Pani A. uznała, że spełnia warunki, by otrzymać częściowy zwrot podatku VAT zapłaconego przy zakupie materiałów potrzebnych do budowy domu. Zwróciła uwagę, że kwalifikacja planowanego budynku jako letniskowego wynika tylko z funkcji terenu zapisanej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i decyzji pozwolenia na budowę, a nie ze sposobu, w jaki ona i mąż zamierzają użytkować budynek.
Przypomnijmy, że w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym zwrot części VAT zapłaconego przy zakupie materiałów budowlanych przeznaczonych na budowę, nadbudowę lub rozbudową budynku mieszkalnego albo też remont budynku lub lokalu mieszkalnego. Budynkiem mieszkalnym jest zaś budynek służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych oraz związane z nim urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku zgodnie z przeznaczeniem, czyli przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie zgodził się z podatniczką. Jego zdaniem decydujące znaczenie dla kwalifikacji obiektu budowlanego jako budynku mieszkalnego ma jego przeznaczenie, ale nie chodzi o kwalifikację budynku w PKOB ani też przeznaczenie zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ani nawet treść decyzji o warunkach zabudowy lub o pozwoleniu na budowę.