Rozliczenia wewnątrz grup kapitałowych nie będą objęte VAT, co oznacza dla nich oszczędność finansową i niższe koszty obsługi. Takie zapowiedzi znalazły się w zaprezentowanym przez rząd Polskim Ładzie. Ministerstwo Finansów pokazało szczegóły tej propozycji i rozpoczęło prekonsultacje.

Chodzi o grupy VAT, czyli powiązane ze sobą firmy rozliczające się jak jeden podatnik. Transakcje między nimi nie są opodatkowane. VAT nalicza się dopiero przy sprzedaży na zewnątrz.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że wprowadzenie takiej formuły znacznie poprawi konkurencyjność polskiego systemu podatkowego. Ułatwi też przedsiębiorcom rozliczenia. Resort finansów przypomina, że teraz powiązane firmy są opodatkowane odrębnie. Transakcje między nimi muszą być dokumentowane fakturami, każde przedsiębiorstwo osobno składa Jednolity Plik Kontrolny. Powiązane firmy powinny też stosować inne wymogi, w ich relacjach obowiązuje weryfikacja na białej liście czy split payment, choć gospodarczo i ekonomicznie stanowią jeden podmiot.

Grupa VAT da możliwość wspólnego rozliczenia. Nie będzie faktur i klasycznej dokumentacji obrotu. Oznacza to mniej pracy dla księgowych – zapewnia Ministerstwo Finansów.

Firmy mają też zyskać finansowo. Zwłaszcza te, które są zwolnione z VAT i nie mają prawa do odliczenia podatku z faktur zakupowych. Na przykład bank kupujący opodatkowaną usługę informatyczną nie odliczy VAT, jeśli świadczy wyłącznie usługi finansowe zwolnione z podatku. W grupie bank nie poniesie kosztu VAT. Skarbówka obiecuje też, że nowe rozwiązanie poprawi cash flow przedsiębiorstw, które teraz muszą czekać na zwrot podatku aż do 60 dni.

VAT-owskie grupy mają być oparte na podatkowych grupach kapitałowych zdefiniowanych w ustawie o CIT. Będą dobrowolne, firmy same ocenią, czy chcą stosować nowy system. Aby w niego wejść, muszą być powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Zawrą umowę i wyznaczą przedstawiciela, który będzie reprezentował całą strukturę.

Ministerstwo Finansów informuje, że VAT-owskie grupy funkcjonują już w 18 krajach Unii Europejskiej. I zachęca wszystkich do wzięcia udziału w prekonsultacjach. Uwagi i opinie można zgłaszać na adres: sekretariat.pt@mf.gov.pl do 7 czerwca 2021 r.