Obniżka VAT na usługi kosmetyczne. Jest już projekt

VAT w sektorze beauty spadnie z 23 do 8 proc. Ministerstwo Finansów zapewnia, że to zgodne z unijnymi przepisami.

Publikacja: 01.03.2024 15:14

Podatek VAT zostanie obniżony dla całej tzw. branży "beauty". Nie tylko dla fryzjerów

Podatek VAT zostanie obniżony dla całej tzw. branży "beauty". Nie tylko dla fryzjerów

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt przepisów obniżających stawkę VAT na usługi kosmetyczne. To realizacja obietnicy złożonej w kampanii wyborczej.

Przypomnijmy, że obecnie usługi kosmetyczne są na podstawowej stawce podatku, czyli 23 proc. Niższy 8 proc. VAT jest tylko na usługi fryzjerskie.

Niższy podatek nie tylko u fryzjera, ale też u kosmetyczki

Chcemy poszerzyć preferencję – pisze Ministerstwo Finansów. W uzasadnieniu do projektu wskazuje, że niższa stawka VAT będzie na określone zabiegi kosmetyczne, np. pielęgnacyjne oraz upiększające, które dotyczą urody i twarzy (i nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej). Dalej wymienia wykonywanie manicure i pedicure, stylizację brwi oraz rzęs, przekłuwanie uszu, usługi związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, a także w zakresie higieny osobistej. Na niższej stawce będzie też pielęgnacja ciała, depilacja oraz naświetlanie promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.

Preferencją nie zostaną objęte zabiegi inwazyjne. Ministerstwo Finansów podaje przykłady: wykonanie tatuażu, piercingu, usługi solarium, masaże czy zabiegi chirurgii plastycznej. Przypomina też, że świadczenia w zakresie opieki zdrowotnej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, wykonywane przez podmioty lecznicze albo wskazane zawody medyczne, są zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT.

Niższe stawki VAT mają obowiązywać już od 1 kwietnia 2024 r. Resort finansów informuje, że taka zmiana oznacza konieczność dostosowania kas rejestrujących. Przestrzega, że przedsiębiorcy, którzy tego nie zrobią, nie mogą prowadzić sprzedaży. Jednocześnie zachwala nowe przepisy, podkreślając, że polepszą sytuację finansową najmniejszych firm i zachęcą tych, którzy działają w szarej strefie, do ujawnienia się. Sugeruje też, że wprowadzone preferencje wpłyną na aktywizację zawodową kobiet (one bowiem dominują w tej branży).

Czytaj więcej

Skutki w VAT z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy

Czy obniżka VAT jest zgodna z unijną dyrektywą

Czy obniżka stawek VAT na usługi kosmetyczne jest jednak zgodna z przepisami unijnymi?

– Są co do tego wątpliwości – mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Chojnacka & Łagowski. Podkreśla, że Dyrektywa 2006/112 pozwala na stosowanie preferencyjnej stawki VAT na usługi fryzjerskie. – A to zdecydowanie co innego, niż usługi kosmetyczne. Obniżając VAT dla branży beauty ryzykujemy więc spór z Komisją Europejską, który może się zakończyć wysokimi karami finansowymi – przestrzega Arkadiusz Łagowski.

Ministerstwo Finansów twierdzi jednak, że wszystko jest w porządku. Przypomina, że niecałe dwa lata temu Dyrektywa 2022/542 wprowadziła nowe, bardziej elastyczne, zasady obniżania stawek. Umożliwiła stosowanie preferencji, jeśli jest ona już w innym państwie członkowskim. A obniżoną stawkę podatku na usługi kosmetyczne ma Irlandia – podkreśla resort finansów. I dodaje, że zakres preferencji w Polsce nie będzie szerszy.

Etap legislacyjny: uzgodnienia wewnętrzne i konsultacje publiczne

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt przepisów obniżających stawkę VAT na usługi kosmetyczne. To realizacja obietnicy złożonej w kampanii wyborczej.

Przypomnijmy, że obecnie usługi kosmetyczne są na podstawowej stawce podatku, czyli 23 proc. Niższy 8 proc. VAT jest tylko na usługi fryzjerskie.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP