Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 03.12.2019 15:35 Publikacja: 03.12.2019 16:45
Foto: Fotolia
Przepisy te w istotny sposób uległy zmianie w wyniku nowelizacji, która weszła w życie z mocą od 1 stycznia 2019 r. (ustawa z 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – DzU z 2018 r., poz. 1291). Od 1 stycznia 2019 r. podatek zyskał nazwę „podatek od przychodów z budynków".
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Po 22 grudnia 2023 r. rodzice i opiekunowie nie otrzymają już 500 zł wsparcia na utrzymanie dzieci. Świadczenie wychowawcze zostanie zwaloryzowane i kolejne wypłaty wyniosą 800 zł na każde dziecko. Pierwsze takie przelewy mogą trafić do niektórych rodziców jeszcze w grudniu.
Abonament RTV w dotychczasowym kształcie ma przestać istnieć. TVP oraz Polskie Radio finansowane będą z opłaty audiowizualnej ponoszonej nie przez gospodarstwa domowe, jak do tej pory, lecz podatników, i pobierana wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe - wynika z założeń projektu ustawy, do której dotarł portal wirtualnemedia.pl.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Firmowe regulacje mogą stanowić o konieczności uzyskania przez pracownika zgody przełożonego na wykonywanie pracy w nadgodzinach jeszcze przed jej podjęciem. Za nieprzestrzeganie tych zasad pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą, a jeśli wielokrotnie się to powtarza - nawet zwolniony z pracy.
Po niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego nowy rząd Mateusza Morawieckiego zamierza wypłacić szybko wyrównania sędziom.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Park magazynowo- biurowy w Gdyni buduje Torus Logistics. Obiekt ma być gotowy w III kwartale 2024 roku.
O dwa lata – do końca 2027 roku – miałoby być wydłużone vacatio legis znowelizowanych zapisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Chodzi m.in. o uchwalanie przez gminy planów ogólnych.
Osiedle przy ul. Jutrzenki 180 w warszawskich Włochach wybuduje Bouygues Immobilier Polska.
Im dłużej trwa rosyjska wojna, tym bardziej cierpią rosyjskie koncerny. Przychody rosyjskich firm w pierwszym półroczu tego roku zmniejszyły się o połowę. Wyniosły one 342,2 bln rubli (375 mld dol.), podczas gdy rok wcześniej – 694 bln rubli.
Znajdująca się w sercu Rzymu luksusowa willa, w której przed laty czas spędzali członkowie znanej na całym świecie włoskiej rodziny Gucci, trafiła na sprzedaż. Jej budowę zlecił w latach czterdziestych Aldo Gucci, jeden z twórców potęgi marki.
Jakie transakcje wewnątrzgrupowe mogą być szczególnie kłopotliwe dla przedsiębiorców?
Jakie są skutki ogłoszenia upadłości dla zasad zarządu wspólnym autorskim prawem majątkowym?
Rozpoczęcie budowy osiedla Forma przy ul. Mielczarskiego w Elblągu firma deweloperska Inpro zapowiada na przełom marca i kwietnia 2024 roku.
Nowy minister zderzy się z problemem finansowania wielkich zakupów uzbrojenia.
Kreml doszedł do wniosku, że Zachód jest już zmęczony wspieraniem Ukrainy i może porzucić Kijów.
Drugi sezon Jeremy’ego Sochana w NBA upływa pod znakiem wzlotów i upadków, bo Polak pierwszy raz w życiu występuje jako rozgrywający.
Bez uchwalenia przez Kongres nowego pakietu dla Ukrainy wsparcie skończy się za trzy tygodnie – ostrzega Biały Dom.
To na szczeblu politycznym zapadną decyzje o docelowym kształcie zmian. Bez względu na formę ważne, aby ta reforma się dokonała. Bez niej nie przeprowadzimy transformacji energetycznej – mówi nam prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
W sejmowej szafie odnalazło się kilkanaście wniosków dotyczących głównie opozycji, nad którymi prace wstrzymano na finalnym etapie.
Czy rzeczywiście po zmianie władzy wzrośnie pozycja Polski w Unii Europejskiej?
Konsolidacja energetyki wokół Orlenu i wzrost zaangażowania państwa w bankowość teoretycznie mogłyby przynieść gospodarce korzyści. Ceną jest jednak szkodliwa monopolizacja tych sektorów.
Mamy konflikt pomiędzy dowództwem wojskowym a politycznym kierownictwem kraju. To niepokojące – mówi Ołeksij Melnyk, ekspert ds. bezpieczeństwa z kijowskiego Centrum Razumkowa.
Szerokiej liberalizacji lokowania farm wiatrowych na razie nie będzie. Firmy i tak wskazują, że efekt tej ustawy byłby widoczny dopiero za dwa–cztery lata.
Coraz głośniej mówi się o nowym cyklu rozgrywek, który połączyłby Wielki Szlem z największymi turniejami WTA i ATP Tour. Pomysłodawcy przekonują, że to krok do większych pieniędzy oraz tarcza wobec zakusów szejków.
Pracodawcy, ale także pracownicy dostrzegają potrzebę wprowadzania rozwiązań wydłużających aktywność zawodową.
Kissinger łączył ogromną wiedzę i doświadczenie z niezwykłym czarem osobistym, poczuciem humoru i intelektualnym dystansem. Był jednak dość kontrowersyjną postacią.
Gigantyczne zakupy haubic K9 miały dać technologię i pracę rodzimej zbrojeniówce. Skończyło się na obietnicach.
Pod naciskiem Donalda Trumpa republikanie blokują w Kongresie wsparcie dla Kijowa. Niepewna jest też pomoc Unii dla Ukraińców.
„Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL” w Krakowie sumuje cztery dekady sztuki powojennej Polski.
Niezbędne jest twarde podejście do problemów sprokurowanych przez PiS i miękkie do ich wyborców.
Nieco mocniejszy dolar, perspektywy wzrostu cen miedzi i gazu oraz wiara w małe spółki z warszawskiego parkietu – to główne typy ekspertów na końcówkę roku.
Ważnym elementem XXVII edycji Forum Ciepłowników Polskich w Międzyzdrojach – największej konferencji branżowej w kraju, organizowanej przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie – były warsztaty foresightowe.
Coraz częściej w RFN pojawiają się głosy na temat rewizji niezwykle liberalnych przepisów dotyczących usług seksualnych. Do zmiany prawa zapewne nie dojdzie.
Pełnomocnicy będą mogli udostępnić klientom dokumenty dotyczące ich sprawy np. elektronicznie.
Unia Europejska ma zdecydować o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Tradycyjnie wetem grozi węgierski premier, choć tym razem nie chodzi mu o pieniądze.
Jeśli do końca grudnia pomożesz potrzebującym, w zeznaniu rocznym skorzystasz z ulgi. I mniej zapłacisz fiskusowi.
Spośród krajów UE embargo na rosyjski autogaz najmocniej uderzy w polski rynek. Dlatego też importerzy domagają się wprowadzania okresu przejściowego i nowych inwestycji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas