25 września po raz siódmy obchodziliśmy Światowy Dzień Działania, organizowany przez Kampanię 17 Celów, w rocznicę przyjęcia Agendy 2030 przez ONZ.
Działania związane z rocznicą w tym roku zajęły aż tydzień (18–22 września). Na całym świecie organizowano kampanie informacyjne i konferencje na temat celów zrównoważonego rozwoju (SDGs). Tegoroczna edycja inicjatywy odbywała się pod hasłem „Zrównoważona produkcja i konsumpcja”.
Polska mocno angażuje się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ma się czym pochwalić. W zestawieniu państw realizujących 17 celów zrównoważonego rozwoju, wg „Sustainable Development Report 2023”, Polska znalazła się na 9. miejscu (na 166 państw poddanych ocenie) i wypadła o 11 punktów lepiej niż średnia krajów OECD.
Jakie są nasze najmocniejsze strony? Polska osiągnęła najlepsze wyniki w zakresie wyeliminowania ubóstwa (SDG 1), dostępu do czystej wody i warunków sanitarnych (SDG 6), innowacyjności, przemysłu i infrastruktury (SDG 9) oraz partnerstwa na rzecz celów (SDG 17). Jednak wyzwaniem dla nas wciąż pozostają cele związane z eliminacją głodu (SDG2), budową zrównoważonych miast i społeczności (SDG11), odpowiedzialną produkcją i konsumpcją (12), działaniami na rzecz klimatu (SDG 13), pokojem, sprawiedliwością i silnymi instytucjami (SDG16).
Dlatego w tym roku szczególne miejsce w agendzie obchodów Światowego Dnia Działania w Polsce miał cel 12. By można go było osiągnąć w krótkim czasie – do 2030 roku, co zakłada Agenda – konieczna jest zmiana sposobu myślenia o gospodarce. Nowy kierunek rozwoju to gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), która jest nazywana przez ekspertów modelem przyszłości.