Materiał partnera: Operator ARP

Z raportu GUS „Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2022 roku” wynika, że w porównaniu z ubiegłym rokiem liczba ludności zmalała aż w 61 z 66 miast powiatowych. Jednak dane pokazują także demograficzne wzrosty. Najwyższy został odnotowany w Warszawie, gdzie liczba nowych mieszkańców wyniosła niemal 70 tys. Wzrost liczby mieszkańców zaobserwowały także inne duże miasta, m.in. Kraków, Wrocław czy Gdańsk.

Z czego wynika ta dysproporcja? Jak misja realizowana przez Operator ARP oraz Program Fabryka może pomóc rozwiązać problemy gospodarcze mniejszych miast? I w końcu – dlaczego to właśnie średnie miasta niosą ze sobą ogromny potencjał?

Nie tylko wyludnienie – z czym jeszcze mierzą się średnie miasta

Brak równowagi w zakresie rozłożenia populacji to problem nie tylko na skalę kraju, lecz także całej Europy. Dysproporcja związana z liczbą mieszkańców jest efektem wielu czynników.

Duże miasta przyciągają licznymi możliwościami inwestycyjnymi. Młodzi ludzie migrują do aglomeracji w poszukiwaniu nowych, ciekawszych i lepiej płatnych miejsc pracy, możliwości edukacyjnych czy z uwagi na szerokie perspektywy kulturalne i rozrywkowe.

W efekcie niezrównoważonego przepływu migracyjnego wyludniają się małe i średnie miasta. Spadek populacji jest dla nich realnym zagrożeniem, ponieważ wiąże się z wizją problemów gospodarczych zarówno na terenie miasta, jak i całego regionu, który pustoszeje.

Mniejsza liczba mieszkańców oznacza obniżenie poziomu konsumpcji oraz wpływów pochodzących z lokalnych podatków, z których finansowane są miejskie inwestycje, co może prowadzić do zaniedbania kluczowej infrastruktury. To jednak nie wszystkie zagrożenia, z jakimi mierzą się wyludniające się obszary.

Wraz z migracją lokalnej ludności zaniedbaniu może ulec regionalne dziedzictwo kulturowe. Pustoszejące miasta stają się nieatrakcyjne pod względem ekonomicznym oraz inwestycyjnym. A tym mieszkańcom, którzy zdecydują się pozostać na ich terenie, może grozić wykluczenie komunikacyjne i społeczne, a w efekcie – zapaść gospodarcza.

Operator ARP i Program Fabryka budzą potencjał średnich miast

Miasta, które tracą potencjał społeczno-gospodarczy, wymagają szczególnej uwagi. Odpowiedzią na ich potrzeby są programy wsparcia, dzięki którym możliwa jest aktywizacja lokalnego potencjału.

Aktywne działania inwestycyjne w tym zakresie podejmuje Operator ARP sp. z o.o. – spółka należąca do grupy Agencji Rozwoju Przemysłu, która jest jedną z kluczowych instytucji realizujących plan zrównoważonego rozwoju kraju. Jej głównym zadaniem jest realizacja Programu Fabryka, mającego na celu stymulowanie gospodarczego potencjału średnich miast poprzez podejmowanie na ich terenie nowoczesnych i wpisujących się w aktualne trendy architektoniczne inwestycji.

Mariusz Domeradzki, prezes Operator ARP sp. z o.o.

Mariusz Domeradzki, prezes Operator ARP sp. z o.o.

mat. pras.

W ten sposób średnie miasta, na terenie których nie inwestowano wcześniej w budowę tak nowoczesnych obiektów, zyskują nową przestrzeń do rozwoju lokalnego, kolejne miejsca pracy oraz przestrzeń handlowo-usługową atrakcyjną dla potencjalnych inwestorów. Pierwsza inwestycja zrealizowana w ramach Programu Fabryka została już oddana do użytku, jednak spółka wciąż rozwija kolejne, aktywnie realizując misję na rzecz zwiększenia możliwości inwestycyjno-gospodarczych innych średnich miast przy wsparciu Cezariusza Lesisza, prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu SA.

Urbi Ferro w Stalowej Woli już czeka na inwestorów

Pierwszą inwestycją zrealizowaną w ramach Programu Fabryka jest Urbi Ferro w Stalowej Woli – innowacyjny biurowiec klasy A, który oferuje 5 tys. mkw. powierzchni użytkowej.

Trzykondygnacyjny obiekt posiada certyfikację BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) i łączy różne funkcje. Na parterze znalazły się przestrzenie handlowo-usługowe, a na wyższych kondygnacjach – nowoczesne powierzchnie biurowe o dużym potencjale aranżacyjnym.

W obiekcie przewidziano także 133 miejsca parkingowe zarówno w garażu podziemnym, jak i na powierzchni oraz stacje ładowania samochodów elektrycznych. Lokalizacja w centrum miasta i sąsiedztwo terenu zielonego doskonale komponują się z zieloną enklawą wewnątrz budynku, jaką tworzy przestrzeń nowoczesnego patio.

Trzy budynki – jeden cel, czyli inwestycja Tertio Ponte we Włocławku

Kolejna inwestycja powstająca w ramach Programu Fabryka to wyróżniona certyfikacją BREEAM Tertio Ponte we Włocławku. Za realizację nowoczesnego kompleksu biurowo-usługowego klasy A odpowiadają Agencja Rozwoju Przemysłu oraz spółka Operator ARP sp. z o.o.

– Włocławek bardzo dobrze wpisuje się w założenia Programu Fabryka. Sama lokalizacja tej inwestycji na terenie miasta jest również bardzo atrakcyjna. Zgodnie z założeniami obiekt będzie realizowany w nowoczesnej prefabrykacji, czyli technologii, dzięki której możliwe jest szybkie przeprowadzenie procesu budowlanego oraz wysoka jakość oferowanych powierzchni – podkreśla Mariusz Domeradzki, prezes Operator ARP sp. z o.o.

Innowacyjny obiekt to trzy połączone ze sobą budynki o wysokości trzech, czterech i pięciu kondygnacji naziemnych, natomiast część podziemna mieści parking z 80 miejscami postojowymi. Plac parkingowy dla aut i rowerów przewidziano również w części naziemnej.

Powierzchnia całkowita zabudowy obejmie 2188,05 m kw. Zaawansowany technologicznie i doskonale wpisujący się w najnowsze trendy architektoniczne budynek stanie się nie tylko atrakcyjną powierzchnią o ogromnym potencjale inwestycyjnym, lecz także szansą na stworzenie nowych miejsc pracy i centrum kulturalno-rozrywkowego miasta.

Porta Mare w Elblągu – w dobie innowacji, w duchu historii

Inwestycje, jakie obejmuje Program Fabryka, są realizowane m.in. również w Elblągu – właśnie tu trwa budowa kolejnego nowoczesnego i wyróżnianego certyfikatem BREEAM obiektu klasy A. Jego zadaniem będzie aktywizacja miasta przy jednoczesnym zachowaniu historycznych walorów zabudowy architektonicznej tego obszaru.

Już wkrótce Porta Mare zaistnieje na mapie miasta jako innowacyjny, sześciokondygnacyjny budynek, który zapewni ponad 11 tys. mkw. przestrzeni o przeznaczeniu biurowo-usługowym. Na terenie inwestycji zaplanowano łącznie ponad 130 miejsc postojowych.

Na tym jednak nie koniec udogodnień, na jakie liczyć będą przyszli najemcy oraz klienci. Budynek wyposażony zostanie m.in. w stacje ładowania samochodów elektrycznych. Na uwagę zasługują ekologiczne rozwiązania, takie jak wertykalny ogród stworzony z roślin filtrujących powietrze oraz panele słoneczne.

Doświadczenie i wiedza osób realizujących ten projekt pozwoliły zadbać o to, aby mimo wielu innowacji obiekt wciąż nawiązywał swoją estetyką do zabytkowych kamienic zabudowy Wyspy Spichrzów – dawnego ośrodka handlowo-usługowego, którego rewitalizacja jest jednym z kluczowych elementów strategii rozwoju Elbląga.

Misja Programu Fabryka to eksperckie wsparcie

Nowe inwestycje powstające na terenie średnich miast to nie tylko szansa na podniesienie ich potencjału ekonomicznego. To także możliwość tworzenia nowych miejsc pracy i aktywna walka z wykluczeniem na obszarach zagrożonych zapaścią gospodarczą.

Misja podejmowana przez Program Fabryka jest doskonałym przykładem eksperckiego wsparcia realizowanego w średnich miastach, w których wcześniej tego typu inwestycje nie były prowadzone.

Powstająca infrastruktura czerpie z najnowszych trendów architektonicznych i rozwiązań ekologicznych, stając się sposobem na skuteczne wpieranie zrównoważonych przepływów migracyjnych. A jednocześnie jest to aktywne działanie na rzecz wieloaspektowego rozwoju całego kraju.

Materiał partnera: Operator ARP